Psychological empowerment: Antecedents, correlates and consequences
Psikolojik güçlendirme: Öncüller, bağıntılar ve sonuçlar
- Tez No: 396938
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma, astların doğrudan bağlı oldukları yöneticilerinin güçlendirici lider davranışları hakkındaki algılarının astların psikolojik güçlendirme düzeyleri üzerindeki etkileri ile astların psikolojik güçlendirme düzeylerinin kendi iş tatminleri, dışsal ödül tatminleri, örgütlerine duygusal bağlılıkları, işten ayrılma niyetleri, (yöneticileri tarafından değerlendirilen) performans ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma ilaveten, öne sürülen bazı ilişkilerin güçlerini birbiriyle mukayese etmektedir. Çalışmaya konu değişkenlerin incelenmesi, 10 derinlemesine mülakattan oluşan nitel bir çalışma ile, öne sürülen değişkenler-arası ilişkilerin incelenmesi ise verilerin anket üzerinden toplandığı nicel bir araştırmayla yapılmıştır. Anketler, İstanbul, Türkiye'de faaliyet gösteren 18 farklı firmada, 250 çalışan ve onların doğrudan bağlı oldukları yöneticileri (19 kişi) üzerinde uygulanmıştır. Öne sürülen varsayımların testi ise AMOS18 programı kullanılarak, yapısal eşitlik modellemesi yoluyla yapılmıştır. Çalışmanın temel bulgusu, güçlendirici lider davranışlarının anlam arttırma- özerklik tanıma boyutunun astların psikolojik güçlendirme düzeyleri üzerindeki güçlü etkisidir. Önemli diğer bazı bulgular, güçlendirici lider davranışları ile astların iş tatminleri, dışsal ödül tatminleri, örgütlerine duygusal bağlılıkları arasındaki olumlu ilişkilerdir. Bulgularımız, psikolojik güçlendirmenin iş tatmini üzerindeki etkisinin dışsal ödül tatmini üzerindeki etkisinden; iş tatmininin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin de dışsal ödül tatmininin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinden daha güçlü olduğu yönündedir. Son olarak, psikolojik güçlendirmenin performans ve örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde olumsuz etkileri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines, with an integrative perspective, the effects of employees' perceptions about the empowering behavior of their immediate supervisor on employees' psychological empowerment, and the effects of employees' psychological empowerment on their job satisfaction, extrinsic reward satisfaction, affective commitment towards their organizations, turnover intentions; and task performance and organizational citizenship behavior. In addition, this study makes comparisons between the strength of some of the hypothesized relationships. The constructs of the study are examined with a preliminary qualitative study, which consists of 10 in-depth interviews, and the relationships among these constructs are investigated with a quantitative research that comprises a survey. Data are collected from 250 employees, and their (19) supervisors who work in 18 different firms from different industries operating in Istanbul, Turkey; and hypothesized relationships are analyzed with structural equation modeling procedure in AMOS18. The primary finding of the study is that there is a strong relationship between enhancing meaningfulness- providing autonomy dimension of empowering behavior of supervisors and employees' psychological empowerment. Another important finding is that there are positive relationships between empowering behavior of supervisors and employees' job satisfaction, extrinsic reward satisfaction, and affective commitment. The results also indicate that the impact of empowerment on job satisfaction is stronger than that on extrinsic reward satisfaction, and the impact of job satisfaction on turnover intention is stronger than that of extrinsic reward satisfaction. Finally, there are negative influences of empowerment on employees' task performance and organizational citizenship behavior.