Atatürk şiirleri ve Atatürk şiirleri antolojileri: Tür, içerik, imgelem
Atatürk Poems and anthologies of Atatürk poems: Genre, content, imagery
  1. Tez No: 396945
  2. Yazar: ÖZCAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Mehmet Emin Yurdakul'un 1915'te kaleme aldığı“Ordunun Destanı”ndan günümüze, tam olarak 100 yıldır, Atatürk şiirleri yazılmaktadır. Bu süre boyunca binlerce şiir yazılmış, onlarca antoloji derlenmiştir. Bu tez, Atatürk şiirleri antolojileri aracılığıyla Atatürk şiirlerini tür, içerik ve imgelem özelliklerine odaklanarak inceler. Bu şiirler ve bu alan hakkında akla gelebilecek ilk soruları cevaplamaya çalışır. Atatürk şiirlerinin nasıl ortaya çıktığını, neyi anlattığını, ne zaman yayımlandığını, zamanla neden değiştiğini ve nasıl alımlandığını açıklamak amacıyla şiirlerin tarihsel gelişiminin izini sürer. Bunlarla beraber, Atatürk şiirlerinin belirli konular etrafında ve yaygın türsel özelliklerle yazıldıklarını ileri sürerek bu alanda daha önce yapılmış çalışmalardan farklı bir şiir dönemselleştirmesi ve içerik tasnifi önerir. Bu tez ayrıca, Atatürk şiirlerinin, Kemalist ideolojiyle yazıldığını ya da yazılması için teşvik edildiğini, şiirler ve şiirler hakkında yazılmış ikincil metinler üzerinde düşünerek sorgular. Atatürk şiirlerinin, resmî ideolojinin izleksel sınırlarında üretildiğini, propaganda amacı yüklendiğini ve zamanla yerleşen kalıplarla bir alt tür haline gelerek yazıldığını iddia eder.
Özet (Çeviri)
Starting with“Ordunun Destanı”written by Mehmet Emin Yurdakul in 1915, till these days, Atatürk poems have been written for exactly hundred years. Throughout this time, thousands of poems have been written and tens of anthologies have been compiled. This thesis analyses Atatürk poems focusing on their genre, content and imagery by means of anthologies of Atatürk Poems. It tries to give some answers to the primary questions that come to mind about this field and these poems. The thesis traces the historical progress of Atatürk Poems in order to explain how they emerged, what they mean, when they were published, why they have changed through time and how they have been perceived. In addition, putting forward that Atatürk poems were written about particular topics using common generic features, this thesis proposes a poem periodization and a categorization of content different from the studies conducted before. It also questions that Atatürk poems were written or encouraged to be written according to Kemalist ideology considering the poems and secondary sources about poems. The thesis claims that Atatürk Poems were produced within the thematic boundaries of the official ideology of the Turkish Republic by intending to propagandize and they were written as a subgenre settled through time.