Two essays on informality
Kayıt dışı ekonomi üzerine iki makale
- Tez No: 396944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın ilk kısmında kayıt dışı ekonomi üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu incelemede, kayıt dışı ekonominin nedenleri, etkileri ve ölçümü üzerine yoğunlaşılmıştır. Değişik metotların kullanıldığı ampirik ve teorik makaleler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmıysa, kayıt dışı ekonominin ülkelerin kişi başına düşen milli gelir açısından yakınsamasında etkili olup olmadığı sorusu cevaplanmaya çalışılmıştır. Bu soru iktisat literatüründe sıkça karşımıza çıkması bakımından önem teşkil etmektedir. 160 ülke için 1960-2012 yıllarını kapsayan veri setini kullanarak yapılan panel regresyonların sonucunda kayıt dışı ekonomi ve kişi başına düşen gelir arasında güçlü bir negatif ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuçların beraberinde, iki sektörlü bir dinamik büyüme modelinin çeşitli simülasyonları, kayıt dışı sektörü de göz önünde bulunduran bir modelin, ülkeler arası kişi başına düşen gelir farklılıklarının açıklanmasında önemli bir katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first part of this study intends to give a detailed account on the recent literature of economics of informality. In particular, we focus on effects and determinants of informality as well as measurement of informal activity. We present both theoretical and empirical papers that employ a variety of methods to study informality. In the second part of the paper we ask whether informal economy acts as a barrier to growth of GDP per-capita. This has been a contentious subject in the literature. Cross-country panel regressions for the period between 1960 and 2012 including 160 countries provide evidence for a robust negative relationship between size of informal economy and relative per capita income. Building on this evidence we simulate a simple two-sector (formal and informal) dynamic general equilibrium model and show that under the presence of an informal sector a larger fraction of the observed per capita income differences across countries can be accounted for.