İlk Tunç Çağı'nda Akhisar Ovası
Akhisar Plain in the Early Bronze Age
- Tez No: 396955
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmanın ilk adımında, farklı disiplinlerden derlenen basılı ve dijital yayınlar bir araya getirilerek fazla ayrıntıya inilmeden bazı istatiksel bilgiler yardımıyla bölgenin coğrafyası hakkında genel hatlarıyla bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Tezin konusunu oluşturan coğrafyada 17, 18 ve 19. yy.ın başlarında incelemeler yapan gezginlerin yaptığı ziyaretler daha çok Hristiyanlık tarihini araştırmaya yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu seyyahların arkeoloji ve epigrafiyle ilgili verdiği bilgilere ek olarak şehre ait çizdikleri gravürler ve genel görünümü hakkında yaptıkları betimlemeler şehrin o dönemi ile günümüzdeki durumu arasında bir köprü kurmamıza yardımcı olmaktadır. Genel sınırlar içerisinde çalışmada, Akhisar ve çevresinin İlk Tunç Çağı'nın incelenmesiyle ilgilenilmektedir. Bugüne kadar konuyla ilgili olarak yapılmış arkeolojik çalışmaların sonuçları bir potada eritilip ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bölgede var olan Tunç Çağı kültür merkezlerinin varlıklarına ilişkin dayanaklar somut veriler ışığında- seramik parçaları, mermer ve taş eserlerden yola çıkılarak- aktarılmaya çalışılmıştır. Böylece Batı Anadolu'nun bu bölgesinin İlk Tunç Çağı merkezlerinin kendi içinde değerlendirilmesi yapılırken aynı zamanda bu kültürlerin çevre kültürlerle olan ilişkilerinin değinilmesine de özen gösterilmiştir. Kuzey Ege'ye geçiş noktasında yer alan Akhisar Ovası, stratejik konumunun yanı sıra verimli toprakları, uygun iklimi ve bitki örtüsü sebebiyle sadece Antik dönemde değil, daha önceki dönemlerde de yoğun yerleşime ev sahipliği yapmıştır. Bu arazinin kendine özgü kültürü üzerinde durulurken ayrıca küçük de olsa komşularıyla arasındaki etkileşim ve iletişimi tez kapsamına dâhil edilmiştir. Böylece çalışmanın İlk Tunç Çağı'nda Anadolu'nun bu bölgesindeki mevcut durumun anlaşılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first step of the study, printed and digital publications collected from different disciplines have attempted to provide information about the general geography of the region descended into too much detail without the help of some statistical information. Thesis on the subject of geography visits to the travelers who visited in the , 17, 18 and 19 centuries of Christianity was performed in order to investigate the more history. Of these pilgrims also it helps us build a bridge between archeology and epigraph related to the information to which they draw of the city in addition to engraving and the city's portrayal they do about the general view that the period of the current situation. Limits in general of Akhisar and the environment are addressed in the study by examining the Early Bronze Age. The results of archaeological studies on the subject so far have been evaluated thoroughly melted in a crucible. In this region, the rest are related to the presence in the light of the Bronze Age culture centers concrete data, was tried to transferred; on the basis of stone monuments, marble and ceramic parts. Thus, care has been taken in western Anatolia in their evaluation of this part of the Early Bronze Age center while also discussed the relationship with the surrounding culture of this culture. Located Akhisar Plain in the North Aegean crossing points, as well as fertile soil for its strategic position, suitable climate and due to the presence on the vegetation, not only in ancient times, in the previous period has made intensive residential houses. This unique interaction between cultures dominate the land also their neighbors, albeit small, and communications were included in the scope of the thesis. Thus, the Anatolian Early Bronze Age's work is expected to contribute to the understanding of the current situation in the region.