M.Ö. 3. binde Anadolu-Kiklad ilişkileri
The Relations between Anatolia and the Cyclades during the third millennium B.C.
- Tez No: 62569
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV. ÖZET“M.Ö. 3. binde Anadolu - Kiklad İlişkileri”konulu bu çalışmada, izmir Bölgesi'ndeki yeni bulgular ışığında iki bölge arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. ETÇ I Döneminde, Batı Anadolu sahil kesiminde yer alan İasos mezarlığı ile Kiklad mezarlıkları arasında bazı ortak özellikler tespit edilmiştir. Başta mezar tipleri olmak üzere, mezarlarda yapılan bazı düzenlemeler ve mezarlara bırakılan eşyalar, iki bölge arasında, ETÇ başlarındaki yakın ilişkileri ortaya koymaktadır. ETÇ I Dönemine tarihlendirilen mermer kap örnekleri, Batı Anadolu sahil kesiminde Liman Tepe ve İasos'da karşımıza çıkmaktadır. Bu kap formlarının tam paralelleri Kiklad Adalan'ndaki mezarlarda da ele geçmektedir. Batı Anadolu'da son yıllarda tespit edilen Akhisar-Kulaksızlar mermer kap ve idol atölyesi, Ege'de bilinen tek örnek olup hem Batı Anadolu'da hem de Kiklad'larda karşımıza çıkan ortak kap tiplerini de üretmektedir. ETÇ II Döneminde Liman Tepe'de açığa çıkartılan at nalı şeklinde bastiyonlan olan savunma sisteminin paralelleri, Kiklad Adalan'nda Syros-Kastri, Naxos-Panormos, Delos-Mt. Kynthos ve Keros-Dhaskaleo'da karşımıza çıkmaktadır. Bu yerleşmelerde,“Anadolu kökenli”olarak değerlendirilen“Depas”,“Çift Kulplu Fincan”,“Tankart”,“Çizi Bezeli Pyxis”ve“Çark Yapımı Tabaklar”gibi seramik formları ele geçmektedir. Seramik örneklerle bir arada ele geçen madeni buluntuların analizleri, bunların da“Anadolu Kaynaklı”olduğunu ortaya koymuştur.“Kastri Grubu”olarak adlandırılan seramik grubu, Troya dışında Batı Anadolu sahil kesiminde ilk kez Liman Tepe'de karşımıza çıkmaktadır. Kiklad Adalan'ndan ithal edilmiş sos kabı parçalan, Liman Tepe'de,“Kastri Grubu”seramik formları ile bir arada ele geçmiştir. Bu durum, iki bölgenin kronolojik karşılaştırmaları açısından önem taşımaktadır. Liman Tepe buluntuları, Kiklad Adalan'nda karşımıza çıkan“Anadolu kökenli”özelliklerin, İzmir Bölgesi yoluyla da gitmiş olabileceğini gösteren ilk verileri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
V. ABSTRACT In this study entitled“The Relations Between Anatolia and the Cyclades during the Third Millennium B.C.”, the relationship between the two areas have been evaluated in the light of new finds from the İzmir region. Certain common characteristics have been demonstrated between the Iasos cemetery on the Western Anatolian coastal region and Cycladic cemeteries during the EBA I period. Grave goods and the lay-out of burials, especially the burial types demonstrate the close relationship of the two regions. Marble vessels belonging to the EBA I period are found at Liman Tepe and Iasos on the Western Anatolian coastal region. The Akhisar-Kulaksizlar marble vessel and idol workshop, which has been investigated recently, is the only example of its type in the Aegean in addition to producing vessel types common to Western Anatolia and the Cyclades. The closest parallels of the Liman Tepe fortification system with horseshoe-shaped bastions are found at Syros-Kastri, Naxos-Panormos, Delos-Mt. Kynthos and Keros- Dhaskaleo in the Cyclades.“Depas”,“Two-Handled Cups”,“Tankards”,“Incised Pyxides”and“Wheelmade Plates”, all of which have been interpreted as being of“Anatolian origin”are also found at these sites. Analyses of the metal artifacts coming from the same contexts as these ceramics demonstrate that these are also of“Anatolian origin”. The group of ceramics called the“Kastri Group”has been unearthed for the first time on the Western Anatolian coastline (excepting Troy) at Liman Tepe. Sherds of imported sauce-boat vessels have been found alongside“Kastri Group”ceramic forms for the first time again in Anatolia at Liman Tepe. This fact has very important implications on the comparative chronologies of the two regions. The discoveries made at Liman Tepe provide us with the first direct evidence that certain characteristics bearing an“Anatolian origin”in the Cyclades may have spread through the İzmir Region.