Tekstil sektöründeki KOBİ'lere yönelik alternatif finansman teknikleri: Gaziantep işletmeleri üzerine bir uygulama
Alternative financing techniques for SMEs in textile sector: An application on business Gaziantep
- Tez No: 396954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Günümüz ekonomisinde işletmelerin büyük çoğunluğunu KOBİ'ler oluşturmakta ve bu işletmelerin ekonomiye olan katkıları ise azımsanmayacak boyuttadır. Gelişmekte olan birçok ülkede üretimin ve istihdamın önemli bölümünü KOBİ'ler sağlamakta, ancak KOBİ'lerin kullanımlarına sunulan teşvikler ile finansman kaynaklarının kısıtlı olması ve kredi olanaklarının yetersizliği nedeniyle başta finansman sorunu olmakla birlikte birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmada KOBİ'lerin karşılaştıkları başlıca sorunlara çözüm önerisi niteliğinde alternatif finansman yöntemleri ele alınmakta ve KOBİ'lere sağlayacağı faydalar üzerinde durulmaktadır. Bunlara ilave olarak Gaziantep ilinde yer alan ve belli bir kapasiteye sahip tekstil sektöründeki KOBİ'ler üzerine bir anket çalışması uygulanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, öncelikle KOBİ'lerin tanımları, özellikleri, avantajları, dezavantajları, KOBİ'lerin dünya ekonomilerindeki yeri ve önemi ile Türkiye ekonomisindeki yeri ve önemi, temel sorunları, başlıca finansman sorunları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'deki KOBİ'lerin finansman sorunlarına karşı kullanılabilecek alternatif finansman yöntemleri, bu yöntemlerin başlıca avantaj ve dezavantajları, temel özellikleri, işleyişleri, ekonomiye olan katkıları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, Gaziantep organize sanayi bölgesinde bulunan ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunları ve bunların kullandığı alternatif finansman yöntemleri üzerine bir uygulamaya yer verilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden anket tekniği uygulanmış ve elde edilen veriler istatistiki olarak değerlendirilerek analiz edilmiştir. Sonuç olarak Gaziantep bölgesinde bulunan tekstil firmalarının alternatif finansman yöntemleri hakkında yeterli seviyede bilgi sahibi olmadıkları ve bu nedenle alternatif finansman kullanma eğilimde olmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On todays economy, most of the business enterprises are SMEs and those enterprises contribution to the economy is far more than expected. On many developing countries a significant part of production and employment is provided by SMEs. But, SMEs faces many problems, initially financial, because of insufficent financial sources and promotions provided fort hem and ina dequate credit possibilities. On this Project, alternative financial methods are discussed as solutions fort he main problems that SME faces and the benefits SMEs. In addition, a survey has been made on SMEs in Gaziantep that has certain capacity in textile sector of Gaziantep. This Project consists on three parts. First part focuses on SMEs definitions, advantages, disadvantages, features, SMEs place and importance at the World economy and turkish economies main financial problems. Second part focuces on alternative methods that can be used for SMEs financial problems in Turkey, and those methods main features, advantages and disadvantages, functions, contribution to the economy. And lastly at the third part includes an application on financial problems and the alternative financial methods of SMEs that oparates in textile industry in Gaziantep organized industry zone. In this research, the survey technique, one of the qualitative research technique, used and the results are analized statistically. As a result, they are not sufficiently informed about alternative financing methods for textile firms have been observed in Gaziantep and therefore they do not tend to use alternative financing.