Tekstil sektöründe meydana gelen meslek hastalıkları ve iş kazalarına yönelik bir araştırma
A research on occupational diseases and accidents occurring in the textile sector
- Tez No: 397024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma pamuktan iplik üretimine , kumaş üretiminden terbiye işlemlerine, konfeksiyon işlemlerinden sevkiyata kadar bir entegre tekstil fabrikasında meydana gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı alınması gereken önlemleri öncelik sırasına göre belirleyebilmeyi amaçlamıştır. Bu öncelik sırası belirlenirken iş kazası ve meslek hastalıkları istatistikleri ile denetim verileri kullanılmıştır. Bir entegre tekstil fabrikasında üretim sürecinde birçok ekipman kullanılmakta ve her bir üretim sürecinde iş güvenliği yönünden değişik riskler ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında tekstil sektöründeki iş kazalarının ve meydana gelebilecek meslek hastalıklarının nedenleri araştırılmıştır.İş kazalarına neden olan en büyük riskin hareketli aksamlardan kaynaklanan uzuv kayıpları ve yaralanmalar olduğu tespit edilmiştir. Tekstil sektöründe meslek hastalığı olarak en önemli riskin gürültüye bağlı işitme kayıpları olduğu belirlenmiştir. Özellikle iplik büküm, iplik katlama fitil gibi iplik üretiminde kullanılan makineler ve dokuma makinelerindeki yüksek düzeyde gürültü çalışanlarda işitme kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışma ile tekstil sektöründe her bir proseste meydana gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarını önleyebilmek adına yapılması gerekenler ve Malatya ilinde bulunan bazı iplik ve dokuma fabrikalarındaki işçilerin meslek hastalığı istatistikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at defining, in accordance with ranking in priority, the measures necessary to confront potential industrial accidents and occupational diseases in an integrated textiles factory whose area of work ranges from cotton to yarn production, from fabric production to finishing operations, from confection to shipment. When this ranking defined, work accidents and occupational diseases statistics and inspection data were used. In the production process of an intergrated textile factory many equipment are used and in each production process various risks are arised in terms of work security. In this thesis, the causes of work accidents and occupational diseases that may occur in the textile industry were investigated. It is identified that the most important risks, that occur work accidents, are the limb loss of belt and lacerations from moving parts. In textile sector, it is also identified that the most important risks are the noise-induced hearing loss as work accidents. In particular, the machineries, that are used for the production of yarn such as yarn spinning machines, spinning and doubling frames, and high levels noise of weaving machines causes hearing loss. With this study, it is determined that the works to be doned that prevent work accidents and occupational disases occuring in each process in textile sector and it is assessed that the statistics of occupational diseases in some yarn and weave factory in Malatya.