Beypazarı (Ankara) odonatları
Odonats of Beypazarı (Ankara)
  1. Tez No: 397023
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HASBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ülkemiz farklı sulak alanların çok olduğu bir coğrafyadadır. Odonatlar bulundukları habitatların çevre sağlığının göstergesi olması yanında, besin zincirinde de önemli bir yere sahiptir ve ekolojik dengenin korunmasında önemli rol oynarlar. Bundan dolayı odonatlar biyoçeşitlilik çalışmalarında da önemli böcek gruplarındandır. Sulak alan çeşitliliğinin yüksek olduğu Beypazarı ilçesinde yapılmış olan araştırmalar bölgenin tamamını temsil etmemektedir. Bundan dolayı Beypazarı odonatlarının biyolojik çeşitliliğinin daha detaylı olarak ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu çalışma ile Ankara ili Beypazarı ilçesinde, 2014 yılı mayıs-eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 192 erkek ve 91 dişi olmak üzere 283 ergin birey atrap yardımıyla toplanmıştır. Örneklerin sistematik olarak değerlendirmesi yapıldığında 9 familya ve 18 cinse ait 24 tür ve 3 alttür belirlenmiştir. Araştırma alanında tespit edilen tür ve alttürlerin morfolojik özellikleri, habitatları, fenolojileri ve araştırma alanında yayılış bilgileri verilmiştir. Faunistin değerlendirmeler sonucunda ise tespit edilen türlerden Erythromma lindenii ve alttürlerden Aeschna isosceles antehumeralis Ankara ili faunası için ilk kez kaydedilmiştir. Ayrıca tespit edilen taksonların teşhis anahtarları, Dünya ve Türkiye yayılışları ile erkek ve dişi fotoğrafları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is a geographical region where a lot of different wetlands. Odonats; besides being indicators of environmental health of the habitat, because of have an important part in the food chain, they play a critical role in preserving the ecological balance. Therefore Odonats are one of the major insect groups in biodiversity studies. The researchs in the Beypazarı where the diversity of the wetlands is high, do not represent the complete section. Therefore it is intended to reveal the biological diversity of Odonats of Beypazari in more details. In this study, including 192 male and 91 female totally 461 adult Odonata samples which are collected around Beypazarı province of Ankara in May-September 2014 were collected by using sweep net. At the end of the systematic evaluations, 24 species and 3 subspecies belonging to 18 genus of 9 family were identified. Morphological characteristics, habitat, phenology and distribution in the study area of the identified species and subspecies were given. Also, as a result of the faunistic evaluations of the identified species Erythromma lindenii and subspecies Aeschna isosceles antehumeralis was recorded for the first time in Ankara's fauna. Besides, identification keys, distribution in Turkey and world, male and female photos belonging to the identified species were supplied.