Adana'da bulunan tekstil atölyelerinde çalışan işçilerin iş güvenliği ve işçi sağlığı algısının araştırılması
Investigation of occupational safety and worker perception of workers in textile workshops in Adana
- Tez No: 600803
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Adana ilinde bulunan tekstil atölyelerinde çalışan farklı statü ve görevlerde olan bireylerin iş güvenliği bilincine sahip olup olmadıkları ve işçi sağlığı algılarının araştırılması amaçlanmıştır. Tekstil sektöründe meydana gelen iş kazaları sayısı, genel olarak diğer sektörlere oranla daha az ölümle sonuçlanmasına rağmen; metal, inşaat ve madencilik sektöründen sonra 4. sırayı almaktadır. Araştırmamızı tekstil sektörü üzerinde yürütmemizin sebebi; hem yaşanan iş kazası sayısı hem de tekstil sektöründe çalışan personelin farklılık gösteren sosyo demografik yapısından kaynaklanmaktadır. Araştırma kapsamında yüz yüze anket yöntemi kullanılmış ve yapılan ankette likert tipi sorular tercih edilmiştir. Sonuçların analiz edilmesi için SPSS bilgisayar programı kullanılmıştır. Hem işçilerin hem de işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği ve meslek hastalıklarıyla ilgili algılarını ölçmek ve bilinçlerini tespit etmek için anket soruları sorulmuştur. Sosyo demografik yapı ve kişiden kişiye değişen bilinç seviyelerinden dolayı birçok farklı cevaplar alınmıştır. Anket sonuçlarının tamamı incelendiğinde çalışma hayatının en önemli unsurlarından olan iş sağlığı ve güvenliği ve meslek hastalıkları konusunda yeterli bilinç seviyesine ulaşılmadığı gözlenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği'nin yerine getirilmesi gereken yasal bir zorunluluk değil, benimsenmesi gereken bir kültür olarak algılanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu kültürün oluşmasının en kolay ve en doğru yolu düzenli verilen eğitim ve seminerler olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluates the knowledge of occupational health and safety among workers that are employed in textile garment factories in Adana. And whether or not if they acknowledge their health regulations as workers. Even tough the percentage of fatal accidents in textile factories are lower than the other fields, textile industry has the 4th place for fatal accidents after construction and mining industry. The reason for this research to be in textile industry is ; because of the numbers of accidents and also, the social demographic difference that textile workers have in this industry. We have applied evaluation in person with textile workers and used the“likert method”. SPSS computer analogy program has been utilized to analyze the resultsof this evaluation. The questions of the evaluation have been prepared to measure the knowledge and understanding of both employer and the employees on the sicknesses that are caused by being a textile worker. We have come up with various answers to the evaluation questions due to the different social demographic types and different educational levels in workers. After reviewing the entire results of the evaluation, the results show that the workers and employers don't have enough knowledge on the most important subject in their professional life, which is; occupational health and safety. In conclusion, it has been clearly found as a thesis statement that; occupational health and safety should not be only acknowledged as regulations and laws but also, it should be known as a cultural value to be obtained. The fastest and the best way for this value to be obtained by the textile employees, is to educate the workers by seminars and educational organizations throughout the city.