Mevcut yapıların risk durumunun belirlenmesi için 6306 sayılı kanun kapsamında yer alan hızlı değerlendirme tekniğinin uygulanması
The implamentation of rapid assessment method within the law no. 6306 to determine risk condition of existing buildings
  1. Tez No: 397031
  2. Yazar: ZÜHAL TOZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bilindiği üzere ülkemiz önemli bir deprem kuşağında yer almakta olup, nüfusumuzun tamamına yakını deprem tehlikesi altındadır. Diğer taraftan ülkemizde yaşanan afetler arasında sadece deprem gerçeği olmayıp, heyelan, su baskını, kaya düşmesi ve çığ da ülkemizde yaşanan ve can kaybına neden olan afetlerdendir. Yapılan araştırmalar ve bugüne kadar yaşanan afetler mevcut yapı stokumuzun oldukça kötü durumda olduğunu ve can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini gözler önüne sermektedir. Ülkemizin gerçeği olan afetlerin varlığı, mevcut yapı stokunun kötü olması, yaşam alanlarındaki altyapı eksikliği, sosyal donatı eksikliği gibi nedenler ülkemizde kentsel dönüşümü bir zorunluluk haline getirmiş olup, bu çerçevede son yıllarda ülkemizde kentsel dönüşüm çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Bu kapsamda büyük alanlarda bulunan çok sayıdaki binanın kısa zamanda, ekonomik olarak incelenmesine olanak tanıyan hızlı tarama yöntemlerine ihtiyaç duyulmuş olup, bu çerçevede kentsel dönüşüm yapılması düşünülen birçok alanda, farklı hızlı tarama yöntemleri ile inceleme ve değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Bu tez kapsamında da, kentsel dönüşüm amacıyla çıkarılmış olan 6306 sayılı Kanun kapsamında dönüşüme tabi tutulacak olan yaklaşık 550 hektarlık bir alanda bulunan tüm binaların, yine bu Kanun kapsamında“Binaların Bölgesel Deprem Risk Dağılımını Belirlemek İçin Kullanılabilecek Yöntemler”adıyla yer almakta olan hızlı tarama yöntemi ile incelenmesi ve riskli olabilecek binaların bölgesel dağılımın belirlenmesi amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. Bu çerçevede belirlenen alandaki tüm binalar, anılan hızlı tarama yöntemi ile incelenerek elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve yapılan çalışmanın sonunda ulaşılması hedeflenen amaç da gözetilerek kullanılan yöntemin eleştirisi yapılmıştır. Bu tez ile yapılan çalışma, 6306 sayılı Kanun kapsamında sunulmakta olan hızlı tarama yönteminin uygulanması kapsamında ilk çalışma özelliğini taşımakta olup, çalışma sonucu elde edilen veriler ile tespitlerin, yöntemin geliştirilmesi için de iyi bir altlık oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As is known Turkey is located in a significant seismic belt so almost all population is under the earthquake hazard. On the other hand, landslide, flood, rock fall, and avalanche are also among the disasters engendering loss of life in Turkey addition to earthquake. The searches and disasters, until today, reveal that the stock of existing construction is in bad conditions and threatens security of life and property. In Turkey, urban transformation is an obligation because of the existing of disasters -as a fact of Turkey-, poor construction stock, the infrastructure lack of living spaces, the lack of social reinforcement or other similar reasons, so urban transformation works have been concentrated on recent years. In this context, the rapid scanning methods, which enable to search a lot of constructions in broad areas in short time and economically, have been needed, within this framework the analyzing and assessment studies as to different rapid scanning methods were carried out in many areas, which are thought as urban transformation area. In this study, all buildings, in approximately 550 hectares area, which will subjected to transformation in the context of Law no. 6306 enacting on the purpose of urban transformation were analysed with rapid scanning method presenting by name“Binaların Bölgesel Deprem Risk Dağılımını Belirlemek İçin Kullanılabilecek Yöntemler”as a part of same law and regional distribution of potential risky buildings were determined. For that purpose, all constructions in the determinated areas were analysed with rapid scanning methods and obtained results were evaluated besides aforesaid method was criticized considering the targeted purpose of this study. This dissertation is the first implementation of rapid scanning method presenting within Law no. 6306 and the data and determinations obtaining at the end of study also will be able to form a basis in order to improve method.