Sürdürülebilirlik ölçütleri bağlamında kentsel dönüşüm projelerinin irdelenmesi üzerine bir model: 'Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap Hak Sahibi Konutları'
A model for analyzing urban transformation projects in the context of sustainability criteria: 'Rightful Owners' Residences Within North Ankara Entrance Urban Transformation Project Phase 1'
  1. Tez No: 397032
  2. Yazar: HİLAL TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Günümüz dünyasında teknolojik atılımlarla birlikte hizmet kalitesi yükseltilerek pek çok disiplin tarafından, hızla artan nüfus gereksinimlerini karşılamak üzere yüksek konforlu yaşam alanları oluşturulmaktadır. Artan nüfus ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak kaynakların sorumsuzca tüketilmesi sonucunda gerçekleştirilen söz konusu yaşam alanları, iklim değişikliği ve çevre sorunlarına sebep oluşturan etkenlerin başında yer almaktadır. Bununla birlikte, küreselleşmenin etkisiyle dünyanın bir ucunda yaşanan herhangi bir sorun, rahatlıkla başka ucuna tesir etmekte, olumlu olanaklar kadar olumsuzluklar da başka coğrafyalardaki yaşamları etkilemektedir. Bu nedenle, çevre sorunları yerel olmaktan çıkarak dünya gündeminin ilk sıralarındaki yerini almıştır. Bunun neticesinde de, tahribata uğrayan doğal dengedeki ciddi risk ve tehdit unsurlarıyla mücadele amaçlı bir takım politika ve stratejilerin belirlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Ancak, Türkiye'deki mevcut kent planlamasında ve dönüşüm kapsamında değerlendirmeye alınan alanlardaki yapılaşmaların, sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği bağlamında iklimsel ve yöresel veriler dikkate alınmaksızın inşa edildiği görülmektedir.Türkiye'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 31.05.2012 tarihli ve 28309 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında kalarak sağlıksız, dayanıksız olduğu için tehlike arz eden, can ve mal güvenliğini tehdit eden ve enerji tasarrufu açısından niteliksiz ve savurgan 6,5 milyon civarındaki mevcut konutun dönüştürülmesi işi, gündemin en büyük ve önemli konusudur. Söz konusu Kanun kapsamında Türkiye'de uygulamaya alınan/alınacak oldukça geniş çaptaki dönüşüm projelerinin sürdürülebilirlik ölçütleri; çalışma yöntemi kapsamında oluşturulan ve sürdürülebilirlik bağlamında yapı tasarımı ölçütlerinin analiz edildiği tablo ile Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi I. Etap Hak Sahibi Konutları projesi üzerinden değerlendirilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın; enerji verimli binaların ve sürdürülebilir kentlerin oluşumuna katkı sağlayacak nitelikte öncü bir perspektife sahip olması gereken ve çalışma yöntemi kapsamında oluşturulan öneri yöntemlerin kentsel dönüşüm projelerine adapte edilerek yol gösterecek rehber niteliğinde olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, with technological advancements and improved quality of service, high-comfort living spaces are being formed by many disciplines to meet the needs of rapidly increasing population. Those living spaces, which appear as a consequence of irresponsible consuming of resources associated with increasing population and technological advancements, is among the primary causes of climate change and environmental problems. Moreover, a problem experienced in one corner of the world can easily affect another, thus positive developments as well as negative ones have impacts on lives in other areas of the world. Therefore, environmental issues, no longer local, has become one the centerpieces of global agenda and establishing policies and strategies to fight the risk and threat elements emerging from destroyed ecological balance has become indispensable.However, in the context of sustainability and energy efficiency, it is observed that the structures within the framework of the current urban planning and transformation in Turkey are constructed disregarding data on climate and locality. One of the top items on Turkey's agenda is the destruction and reconstruction of 6,5 million residences, which are unhealthy, indurable thus threatening life and property safety, lack in energy efficiency and are wasteful, within the scope of the law on“Transformation of Areas under the Disaster Risks”(Law No. 6306) which was put into force by the Ministry of Environment and Urbanisation through its publication in the Official Gazzette of 31.05.2012, no. 28309. The sustainability criteria of the immense transformation projects, which will be implemented within the scope of the aforementioned law in Turkey, are analyzed through“Rightful Owners' Residences Within North Ankara Entrance Urban Transformation Project Phase I”project using a table/chart created as a part of the method of study where sustainable construction and design standards are evaluated. In this regard, this study is aimed to offer a pioneering perspective which will contribute to the formation of energy efficient buildings and sustainable cities as well as a guide leading the way toward adaptation of the recommended methods which were created as the method of study to urban transformation projects.