Bir endüstriyel fırın otomasyonu
Automation of an industrial furnace
- Tez No: 397035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde gıda üretimi ve demir-çelik üretimi gibi sektör ihtiyaçlarının giderildiği alanlarda endüstriyel fırınlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu amaçla elektrik fırınları avantajları nedeniyle tercih edilmektedir. Elektrik fırınları çevreci ve güvenlidir. Aynı zamanda elektrik enerjisi ucuzdur ve depo edilmesine gerek yoktur. Bunun yanında elektrikli fırınların kontrolü daha kolaydır. Fırınlarda istenilen sıcaklığı elde etmek, sabit tutmak ve beraberinde enerji tasarrufu sağlamak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında fırın sıcaklığını kontrol etmek amacıyla, merkezinde PLC kullanılan bir SCADA sistemi tasarlanmıştır. Fırın sıcaklığını uzaktan kontrol etmek ve ayarlamak amacıyla operatör panel kullanılmıştır. Sıcaklık sensör yardımıyla sürekli ölçülerek ayarlanan değer ile karşılaştırılmış ve en kısa zamanda ayar sıcaklığını elde etmek için fırın gerilimi analog olarak kontrol edilmiştir. Bu amaca ulaşmak için 3 farklı PID parametresi aynı yazılım içinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Industrial furnaces have been frequently used in many areas where sector requirements are eliminated such as food production and iron-steel production. For this purpose, electrical furnaces are preferred because of their advantages. Electric furnaces are environmental and safe. Also electricity energy is cheap and there is no need to store the electrical energy. Moreover, the control of electric furnaces is easier. Various methods have been used to reach the desired temperature in the furnaces, to keep constant and also to provide the energy saving. In this thesis, a SCADA system is designed by using PLC in the head of it to control the furnace temperature. An Operator panel have been used for remote control and setting of furnace temperature. The furnace temperature have been compared with the set value measuring continuously and furnace voltage have been controlled as analog in order to reach the set value of temperature at the earliest. 3 different PID parameters have been used in the same program to achieve this goal.