Meme kanserinde protein C, protein S ve antitrombin III seviyelerinin analizi
The analysis of protein C, protein S and antithrombin III levels in breast cancer
- Tez No: 397036
- Danışmanlar: DR. MEHMET ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Artmış tromboz riski meme kanseri için de geçerlidir. Bu çalışmada koagulasyonun inhibitör mekanizmalarını temsil eden Protein C, protein S ve antitrombin III seviyeleri, bir grup meme kanserli kadında çalışılmıştır. MATERYAL VE METOD: Histopatolojik olarak memenin invaziv duktal karsinomu tanısı konmuş 24 hasta, benign meme hastalığı olan 10 hasta ve meme hastalığı hikayesi olmayan 10 kontrol hastası çalışmaya alınmıştır. BULGULAR: Meme kanseri, benign meme hastalığı ve kontrol gruplarının antitrombin III seviyeleri sırasıyla %110.03±17.4, %97.16±8.64, %93.10±12.2 olarak bulunmuştur. İstatiksel değerlendirmede meme kanseri ile benign meme hastalıkları ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmıştır (sırasıyla p=0.034, p=0.009). Meme kanseri, benign meme hastalığı ve kontrol gruplarının protein C seviyeleri sırasıyla %86.25±36.23, %114.90±7.47 ve %119.20±13.30 olarak bulunmuştur. İstatiksel değerlendirmede meme kanseri ile benign meme hastalıkları ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmıştır (sırasıyla p=0.023, p=0.015). Meme kanseri, benign meme hastalığı ve kontrol gruplarının protein S seviyeleri sırasıyla %59.12±23.25, %99.40±7.64 ve %98.90±17.71 olarak bulunmuştur. İstatiksel değerlendirmede meme kanseri ile benign meme hastalıkları ve kontrol grupları arasında anlamlı fark saptanmıştır (sırasıyla p=0.0001, p=0.0001). SONUÇ: Birçok kanserde olduğu gibi, meme kanserinde de doğal antikoagulan mekanizmalar değişmiştir. Bu nedenle meme kanseri hastalarında da tromboembolizmi azaltmak için her türlü önlem alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The increased risk for thrombosis is also valid for breast cancer. Protein C, protein S and antithrombin III levels that are all representative of inhibitory mechanism of coagulation were evaluated for a group of women with breast cancer. METHODS: Twenty four patients with the histopathological diagnosis of invasive ductal carcinoma of the breast, 10 patients with benign breast disease and 10 control patients without any history of breast disease have been studied. RESULTS: Antithrombin III levels for breast cancer group, benign breast disease group and control group were 110.03 ±17.41%, 97.16±8.64%, 93.10±12.24% respectively. At statistical analysis, there was a significant difference between breast malignancy and benign breast disease group and control group (p=0.034, p=0.009 respectively). Protein C levels for breast cancer group, benign breast disease group and control group were 86.25±36.23%, 114.90±7.47% and 119.20±13.30% respectively. At statistical analysis, there was a significant difference between breast malignancy and benign breast disease group and control group (p=0.023, p=0.015 respectively). Protein S levels for breast cancer group, benign breast disease group and control group were 59.12±23.25%, 99.40±7.64% and 98.90±17.71% respectively. At statistical analysis, there was a significant difference between breast malignancy and benign breast disease group and control group (p=0.0001, p=0.0001 respectively). CONCLUSIONS: As it is the case for many cancers, natural anticoagulative pathways are also altered for breast cancer. Therefore, every precautions to decrease thromboembolism should also be taken for breast cancer patients.