Baskın ve baskın olmayan çozümlerin davranışları
The behaviors of the principal and nonprincipal solutions
  1. Tez No: 397034
  2. Yazar: ADİL QAROOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FAHRİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bilindiği üzere diferansiyel denklemler geniş bir uygulama alanına sahiptir. Diferansiyel denklemler için baskın ve baskın olmayan çözümlerin davranışı son yıllarda çok ilgi duyulan araştırma konularından biri olmuştur ve çözümlerin davranışı ile ilgili geniş bir literatür meydana gelmiştir. Bu literatür bilgilerden yararlanarak bu tezde ikinci ve daha yüksek basamaktan diferansiyel denklemler için baskın ve baskın olmayan çözümlerin davranışları irdelenmektedir. 1963 yılından bu yana çözümler, diferansiyel denklemlerin salınımlılık ve asimptotik davranışlarını elde etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As is known differential equations have a broad field of application. The behavior of the principal and nonprincipal solutions has been one of the most interested research areas in recent years and a large literature has been established in relation with the behavior of solutions. Utilizing this literature behaviors of principal and nonprincipal solutions for the second or higher degree differential equations are examined in this thesis. Since 1963, solutions have been used to obtain oscillatory and asymptotic behaviors of differential solutions.