Kalayın, kurşun ve molibden yanında elektrokimyasal yolla tayini için yöntem geliştirme
Simultaneous determination of tin, lead and molybdenum by differntial pulse polarography
  1. Tez No: 397037
  2. Yazar: ALİ ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kalayın kurşun ve molibden'nin Diferansiyel Puls Polarografisi ile tayininde optimum şartlar araştırıldı. Bu elementlerin tek polarogram vasıtasıyla tayini başarıldı.pH = 3.5 olan EDTA + NaOAC çözeltisinde üç farklı pik vardır ve pH=5.5 'de ise kurşun piki kayboluyor. pH=3.5'de bu ortamda tayin sınırları; Pb II ve Mo VI için 5.10-7 M. Sn II için ise 3.10-7 M'dır. pH= 5.5'de aynı ortamda tayin sınırları; Sn II, Sn VI ve Mo VI için 5.10-7 M 'dır. Sonuç olarak tersane sulardaki toplam kalay pH=5.5 de tayin edildi. Aynı metot konserve gıdalarında ki toplam kalayın tayini için de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
he optimum conditions for the pulse-polarographic determination of tin, lead and molybdenum were investigated. The determination of these elements by means of a single polarogram was achieved. In ethylenediaminetetraacetic acid–sodium acetate solution at pH 3.5 there were three separate peaks and at pH 5.0 the peak for lead disappeared. Total tin in shipyard waters was determined at pH 5. The same method was also applied to the determination of tin in canned food.