Siparişe göre üretimde malzeme hazırlama ve üretim hattının beslenmesinin iyileştirilmesi: Yalın üretim uygulaması
Improving material handling and production line feeding in make to order production: Alean manufacturing application
  1. Tez No: 397045
  2. Yazar: FATİH İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde şirketlerin hayatta kalabilmelerinin temel şartı kitle üretim yapmak değil, müşterilerin isterlerine göre ürün üretebilmektir. Artan rekabet ortamında bir ürünün en kısa sürede ve istenen kalitede üretilebilmesi için tüm süreçlerinin bir biri ile uyum halinde çalışması gerekmektedir. Bu süreçler içerisinde malzeme hazırlama ve üretim hattının malzeme ile beslenmesi de büyük önem taşımaktadır. Tez çalışması savunma sanayi için siparişe göre üretim yapan bir fabrikada yalın üretim teknikleri kullanılarak bu sürecinin iyileştirilmesi amacı ile hazırlanmıştır. Ülkemizin bulunduğu jeopolitik konumdan dolayı üretilecek ürünlerin bazen talep edilen zamandan da önce teslim edilmesi gerekebilmektedir. Bu sebep ile hızlı ve anlık tepki verecek bir sistem kurulmalıdır. Çalışma sonucunda ortalama 15 günlük üretim talebinin açılması onaylanması ve malzemelerin üretim hattına aktarılması süreci 1,84 güne indirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, survival of companies highly depends on the ability to satisfy the variety of customer demands rather than making mass production. In an increasingly competitive environment to produce a product as soon as possible and in a desired quality, all production processes must work in a harmony. Among these processes, feeding the product line with material is of paramount importance. This thesis study performed in a factory which makes to production in defense industry and it aimes to improve the processes of the factory by using lean manufacturing methods. Sometimes products need to be delivered before the previously determined due dates because of the critical defense security requirements. For this reason, a system should be established to provide a quick and instant response in the factory. As a result of these improved activities based on the constructed system, 15-day period for material request process has been reduced to 1.84 days.