Asma köprüler ve eğik kablo askılı köprülerin karşılaştırmalı maliyet analizi
Comparative cost analysis of suspension bridges and cable stayed bridges
  1. Tez No: 397056
  2. Yazar: EMRE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ SOYLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnşa metotlarının son 25 yılda daha iyi anlaşılmaya başlanmasıyla eğik kablo askılı köprüler, dünya çapında daha yaygın hale gelmiştir. Son altı yılda orta açıklığı 900 metrenin üzerinde dört adet eğik kablo askılı köprü yapılmış olup iki adet köprü de inşa halindedir. Bu köprülerden 2012 yılında Rusya'da hizmete açılan Russky köprüsü 1104 metre uzunluğu ile birinci sıradadır. Tasarımcılar genellikle 1000 metre orta açıklığa ulaşınca asma köprüleri tercih etmekte iken, Russky köprüsü bu öngörüyü değiştirmiştir. Araştırmacılar, yıllardır eğik kablo askılı köprülerin de 1000 metreyi aşan açıklıklarda yapılıp yapılamayacağını sorgulamışlardır. Bu çalışmada eğik kablo askılı köprüler ile asma köprülerin yapım, bakım ve işletme maliyetleri incelenmiştir. Köprülerin yapım maliyetleri köprü kulesinde, tabliyesinde ve kablolarında kullanılan çelik miktarı açısından karşılaştırılmıştır. Köprülerin bakım, muayene ve izleme yöntemleri değerlendirilmiştir. Daha önce yapılan köprü bakım ve iyileştirme çalışma örnekleriyle bakım maliyetleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cable-stayed bridges are becoming more common worldwide. One significant reason for this is that the erection methods required for cable-stayed bridges have been better understood over the past 25 years. Over the past six years, four Cable-stayed bridges were built and two bridges have been under construction. Main span lengths of these bridges are more than 900 meters. One of them is Russky Bridge, which is the world longest cablestayed bridge with 1104 m main span, put in service in Russia in 2012. When the main span reaches to 1000 m, designers prefer to use suspension bridges. But Russky Bridge changed this tendency. Researchers have questioned over the years whether cable-stayed bridges can be built over 1000 m span lengths. In this paper, the construction-maintanence-operating costs of suspension and cable-stayed bridges are investigated. Construction costs of bridges are compared in terms of the steel volume used in tower, deck and cable system. The method of maintanence-monitoring-inspection of the bridges are evaluated. The maintanence costs are compared with previous maintanence-repair-rehabilitation project studies.