Elektrikli bir taşıtın şasi ve aktarma organlarının kavramsal tasarımı
An electric vehicle conceptual design of the chassis and powertrain
- Tez No: 397099
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak elektrikli bir aracın şasi ve aktarma organları tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım yapılırken günümüz elektrikli araçlarında kullanılan parçaların ve sistemlerinin konumları incelenerek ve yer tespiti yapılarak, tasarım bu tespitlere göre şekillendirilmiştir. Günümüzde gemi inşa, havacılık ve otomotiv sektöründe yaygın şekilde kullanılan profesyonel yazılımlar mevcuttur. Bunlar arasından seçilen uygun tasarım programı ile elektrikli aracın tasarımı gerçekleştirilirken günümüz koşullarında uygulanabilirliği düşünülmüş, daha basit ve kolay bir şekilde üretimi amaçlanmıştır. Bu maksatla yapılan çalışmada tasarlanan elektrikli bir aracın şasi, karoseri ve aktarma organları tertibatının yerleşimi ve konumlandırılması yapılmıştır. Bu tasarım bağlı olarak bir örnek analiz yapılmıştır. Bu konumlama ve örnek analiz bir sonraki araştırmalarda detaylandırılarak parçaların yapım resimleri çizilecek, analizleri yapılacak aşamaya getirilebilecektir
Özet (Çeviri)
In this study, the chassis and power train design of electric vehicle was performed via three-dimensional computer program. During the design process, the system and components used in today's electric vehicle are observed and this design is formed according to this knowledge. Today, there are available professional software which is widely used in the aircraft industry, shipbuilding and automotive industry. Appropriate design program which is selected from these programs, in today's conditions performing the electric vehicle design considered applicability. İn the meantime the design was aimed to performed as easier producer. İn this search for a electric vehicle which made design chassis, body and components of powertrain arrangements was made. Case study of analysis is performed depends on design. This positioning and analysis of sample parts made in details in the next survey will be drawn pictures; analysis can support to next stages