Ticari araç üretiminde risk değerlendirmesi
Risk assessment in commercial vehicle production
  1. Tez No: 397100
  2. Yazar: FERDİ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İşletmelerde karşılaşılan en önemli insan kaynakları sorunlarından biri, çalışanların güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamına ulaştırılmasıdır. İşletmelerin daha iyi rekabet koşullarına ulaşabilmesi için işyerlerinde planlı ve sistemli çalışmaların uygulanması ve ayrıca bu çalışmaların sürekli iyileştirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin uygulanması da önem kazanmıştır. Bu yönetim sisteminin en önemli basamağı iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve tanımlanmasıdır. İşyerlerinde risk değerlendirmesi yapılması yasal bir zorunluluk olmakla birlikte işletme ve ülke ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Risk değerlendirmesinin işletmelerde gerçekleştirilmesi için 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda amir hükümlere yer verilmiş ve ilgili yönetmeliklerle bu hususlar pekiştirilmiştir. Bu çalışmada, ticari araç üretimi yapılan otomotiv fabrikalarında fiziksel ve kimyasal ortam ölçümleri ile risklerin değerlendirmesini yapmak ve elde edilen sonuçları iş sağlığı ve güvenliği açısından incelemek amaçlanmıştır. Aynı zamanda meydana gelebilecek kazalara yönelik acil durum eylem planları hazırlanacaktır. Yapılan risk değerlendirmelerinden elde edilen sonuçlar, risklerin önlenmesi ve bu risklerin tamamen ortadan kaldırılabilmesi ya da zararlarının en aza indirilebilmesi amacıyla yapılacak çalışmaları da içermektedir. Yöntem olarak reaktif risk değerlendirme metotları yerine önleme dayalı proaktif risk değerlendirme metotlarından tehlike ve işletebilme analizi ile hata türü ve etkileri analizi yöntemleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the major human resources problems encountered in business is that the employees do not have a chance to work in a safe and healthy environment. In order to achieve a better competitive conditions in business, employers should perform planned and systematic studies on occupational health and safety management system. The most important step of this management system is determination and identification of occupational health and safety risks. Performing risk assessment in workplaces is a legal requirement but it is also quite important in terms of business and national economy. Risk assessment has been made compulsory with the relevant clauses of Occupational Health and Safety Law No. 6331 and the necessity of risk assessment was supported by prepared regulations. The scope of this thesis is to make risk assessments and evaluate the results in terms of occupational health and safety by measuring physical and chemical environments of commercial vehicle production factories and its related parts in automotive sector. Meanwhile, emergency action plan are prepared for accident that may occur. The results obtained from risk assessments include; determination, identification and evaluation of risk sources, prevention from risks and completely elimination of these risks and also the things need to be done in order to minimize losses. In this study; proactive risk assessments methods, which are hazard and operability and failure mode and effect analysis, were preferred instead of the methods that are based on detected reactive risk assessments.