Yardımcı üreme teknikleri ve spontan gebelik sonucu doğan tekil yenidoğanların erken neonatal sonuçların arşılaştırılması
  1. Tez No: 397101
  2. Yazar: NİLÜFER GÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DİLMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İn Vitro Fertilizasyonun (IVF) çoğul gebelik oranını ve buna bağlı komplikasyonların görülme sıklığını artırdığı bilinmektedir. İlaveten, IVF ile doğan tekil bebeklerde prematüre doğum riskinde artış olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada IVF sonrası doğan tekil yenidoğanlar ile spontan gebelik sonrası doğan tekil yenidoğanların erken neonatal sonuçlar yönünden karşılaştırılmaları amaçlandı. Yöntem: Hastanemizde Mart 2010-Nisan 2012 tarihleri arasında IVF ile doğan tüm tekil yenidoğanlar çalışmaya alındı ve maternal yaş, parite ve maternal sigara kullanımı özellikleri bakımından benzer olan ve spontan gebelik sonrası doğan olgular ile karşılaştırıldı. Gruplar prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı, major neonatal morbidite (respiratuvar distres sendromu, patent duktus arteriyozus, intraventriküler kanama, nekrotizan enterokolit, sepsis, anemi), yatış süresi ve mortalite oranı yönünden karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki gruba 271 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Children born after in vitro fertilization (IVF) generally have poorer obstetric outcomes than children born after spontaneous conception. Studies suggest that the high incidence of multiple births following IVF is responsible for most adverse perinatal outcomes. However previous studies have found an elevated risk of singleton pregnancies resulting from IVF were at a significantly greater risk of delivering prematurely. The aim of this study was to compare the risk of major neonatal morbidities and mortality between singletons achieved by IVF and spontaneous conception. Patients and Methods: All IVF singleton children born between March 2010 and April 2012 at Zekai Tahir Burak Maternity Teaching Hospital were subjected to this prospective study and compared with spontaneously conceived singletons (matched for ethnic origin, age, parity and smoking habits). Primary aim was to assess prematurity, low birth weight and secondary was to assess, NICU admissions, major neonatal morbidities (respiratory distress syndrome, hemodynamically significant patent ductus arteriosus, necrotizing enterocolitis, pneumonia and sepsis, intraventricular hemorrhage, anemia, bronchopulmonary dysplasia), length of hospitalization and mortality rates were compared between groups. Results: 271 singletons in IVF group 271 singletons in spontaneous group were enrolled to the study.