CN-235 nakliye uçağı bakım işlemleri sonrasında uygulamak için deneme uçuşu talimatlarının geliştirilmesi
Development of flight test instructions of CN-235 transport aircraft to apply after maintenance procedures
- Tez No: 397111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde; CN-235 nakliye uçakları değişik kademelerde bakıma tabi tutulduktan sonra uçak üzerinde icra edilmesi gereken uçuş test talimatlarının tam kapsamlı bir seti, olabilecek tüm bakım kademelerini içerecek şekilde uygulanmak üzere, şablon formatında geliştirilmiştir. Geliştirilen bu talimatların geçerlilikleri, bir dizi gerçek zamanlı uçuş testleri ile denenmiş ve doğrulanmıştır. İlk aşamada, bu hedefi gerçekleştirmek üzere dünya üzerinde mevcut benzer kategorideki tüm nakliye uçaklarının uçuş test dokümanlarını ve uçuş test el kitaplarını içeren bir literatür taraması yapılmıştır. Bu tez çalışması neticesinde, CN-235 nakliye uçaklarının bakım kademeleri sonrasında icra edilecek uçuş testleri talimatları, belirleyici bir akış diyagramı çerçevesinde, somut ve adım adım takip edilebilen talimatlar seti haline getirilmişlerdir. Bu çalışma gerçekleştirilmeden önce, sözü edilen talimatlar içerikleri, formatları ve sıralanmaları itibariyle yetersiz ve belirsiz kalmaktaydılar. Bütün uygun ve ilgili uçuş test talimatları derlendikten sonra her uçuş durumuna tekabül eden uçuş mekaniği denklemleri ve buradan ortaya çıkan uçak stabilite ve kontrol durumları göz önüne alınmış ve ardından tüm bu talimatlar CN-235 nakliye uçağının bakım sonrası uçuş testlerine uyarlanmışlardır. Son olarak, sözü edilen tüm talimatlar gerçek uçuş testlerinde icra edilerek doğrulanmışlardır. Bu tez, sadece akademik bir çalışma mahiyetine sahip olup, ilgili bir havacılık otoritesinin yayımlamaya yetkili olduğu bir yayın yerine geçme iddiası taşımamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a comprehensive set of flight test instructions for CN-235 transport aircraft are developed in a template form to apply in an all-inclusive manner after the different levels of maintenance. The validity of these instructions are also checked and verified by a series of real time flight tests. Firstly, a literature search on the flight test documents and flight test operations manuals of all the similar category transport aircraft available in the world is carried out. As a result of this study, the instructions of the post maintenance flight tests of the CN-235 transport aircraft are embodied into a solid set of instructions, within a definitive flowchart. Before this study, these instructions were vague and indefinite in their contents, formats and sequences. After all suitable flight test instructions are compiled, equations of flight mechanics and the resulting aircraft stability and control situations corresponding to each flight state are also taken into consideration and consequentially these instructions are adapted into the post maintenance flight tests of the CN-235 transport aircraft. Finally, all the instructions are performed and validated in actual flight tests. This thesis constitutes an academic work and it is not a legally binding publication issued by an aviation authority.