İçten yanmalı bir motorda atkinson çevriminin performans analizi
Performance analysis of atkinson cycle in an internal combustion engine
- Tez No: 397110
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, tek silindirli, dört zamanlı, buji ile ateşlemeli bir motorda Atkinson çevriminin termodinamik analizi yapılmıştır. Öncelikle motorun kinematik analizi yapılmış, çevrimin termodinamik formülasyonları ve hesaplamaları FORTRAN programlama dili kullanılarak 1 derece krank mili açısı aralıklarla farklı sıkıştırma oranlarında, tüm termodinamik çevrim simülasyona dönüştürülmüştür. Sabit motor devrinde (3000 d/d) etkili sıkıştırma oranı değiştirilerek silindir içi basınç ve sıcaklık, iş, güç, tork, termik verim ve özgül yakıt tüketimi gibi parametreler elde edilmiş, oluşturulan motor performans eğrileri ile Atkinson çevrimi ile çalışan bir motor incelenmiştir. Özgül ısıların sıcaklıkla değişimi ve sürtünme kayıpları dikkate alınmıştır. Sıkıştırma ve genişleme işlemleri adyabatik kabul edilmiştir. Yanma işlemi sırasında açığa çıkan ısı enerjisinin bir kısmının kayba uğradığı dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar Otto çevrimi ile mukayese edilmiştir. Sonuç olarak aynı sıkıştırma oranında Atkinson çevriminin Otto çevriminden daha yüksek termik verime ve daha düşük özgül yakıt tüketimine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, thermodynamic analysis of Atkinson cycle was conducted in a single cylinder, four stroke spark ignition engine. All thermodynamic cycle was transformed to simulation in a range of 1 degree crank angle at different compression ratios using FORTRAN programming language. Parameters of in cylinder pressure and temperature, work, engine power, engine torque, thermal efficiency, specific fuel consumption were obtained in a constant engine speed of 3000 rpm by changing effective compression ratio. An engine works according to Atkinson cycle was investigated with obtained performance curves. Variable specific heats related to temperature of the working fluid and mechanical friction loses were taken attention. Compression and expansion processes in the cycle were accepted adiabatic. A part of thermal energy during combustion was lost. Results were compared with Otto cycle. Consequently, it was obtained that Atkinson cycle has greater thermal efficiency and lower specific fuel consumption than Otto cycle at the same compression ratio.