Heidegger'in 'sahici düşünce'sinin mimari tasarıma etkileri: Louis Kahn ve Peter Zumthor örneği
Effects of Heidegger's 'meditative thinking' on architectural design: in the case of Louis Kahn and Peter Zumthor
  1. Tez No: 397115
  2. Yazar: IŞIL KAZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez Martin Heidegger'in sahici düşünce olarak tanımladığı düşüncenin izlerini mimarlıkta aramaktadır. Bu noktada, Heidegger'in tüm felsefesini temellendirdiği varlık ile varlığı sorgulayarak varolan insan yani; Dasein kavramlarının nasıl ele alınması gerektiği anlatılarak başlanmaktadır. Bu çerçevede esas olarak Dasein ile Dünya arasındaki ilişki irdelenmektedir. Bu ilişkinin dünya içinde varolan Dasein'ın deneyimlerinin mekana aktarılması noktasında nasıl şekillendiği ortaya konmaya çalışılmaktadır. Dasein'ın dünya ile ilişkilenme biçimini gözeten sahici düşünce ile mimarlar Louis Kahn ve Peter Zumthor'un düşünceleri arasında parallellikler kurarak sahici düşüncenin günümüz mimarlığındaki izleri ortaya çıkarılmış ve Zumthor'un bir yapısı üzerinden örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is looking in architecture for the traces of“meditative thinking”described by Martin Heidegger. At this point, it would be looked at the main concept of Heidegger's which is“being”and the notion“ Dasein”derived from this concept which stand for“the man who questioning Being”. Within this framework it would be examined that the relation between Dasein and the world and how the experiences of Dasein could transfered into spacial organization. Hence, the common points between“meditative thinking”and two of outstanding architects Louis Kahn and Peter Zumthor's ideas and the traces of meditative thinking on a building of Zumthor's have been detected.