Mikro hidroelektrik santraller için mikroişlemci tabanlı hız regülatörü sisteminin gerçekleştirilmesi
The realization of microprocessor based speed regulation for micro hydroelectric power plant
- Tez No: 397117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma yenilenebilir enerji kaynaklarından ülkemizde büyük bir potansiyeli olan hidroelektrik enerjinin değerlendirilmesi üzerine yapılmıştır. Şebekeden bağımsız kapalı çevrim çalışan bir mikro hidroelektrik santral prototipi üzerinde 750 W'lık banki tipi türbinin ayar kanadı kontrollü bir şekilde açılıp kapatılarak türbine giren su miktarı kontrol edilip, türbinin hız regülasyonu gerçekleştirilmiştir. Buna bağlı olarak türbinin ve generatörün devri ve elde edilen gerilimin frekansı kontrol edilmiştir. Kontrol işlemi için generatörden elde edilen gerilimin frekansı sıfır geçiş devresi ile ölçülmüş ve mikrodenetleyiciye aktarılmıştır. Mikrodenetleyici ile frekanstaki hataya göre PWM sinyali oluşturulmuştur. PWM sinyali ayar kanadını hareket ettiren doğru akım motoruna H köprü devresi ile uygulanmıştır. Motorun döndürme hareketi ayar kanadına vidalı mil sistemi ve mekanik bir kol ile aktarılmıştır. Türbinin devir sayısının ayarlanması ile türbine bağlı çalışan 500 W'lık generatörün frekans değeri istenen değerlerde tutulmuştur. Bu işlemler PIC16F877 mikrodenetleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sayede mikro hidroelektrik santrallerde kullanılan diğer kontrol yöntemlerinden daha ekonomik bir uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the hydro electrical energy which has a considerable potential in our country. On a micro hydro power plant prototype working in a closed loop from the network, the water flow entering the turbine by closing and opening in a controlled way the wing setting of the banki type turbine of 750 W was controlled and the turbine speed regulation was reaslied. The frequency of the obtained voltage is controlled in function of that the number of turns of the generator and the turbine. For the control operation, the voltage frequency obtained from the generator has been measured with the zero passage circuit and transferred to the microcontroller. With the micro controller, depending on the frequency error, the PWM signal is formed. The PWM signal is applied trough the H bridge circuit to the DC motor driving the setting wing. The rotation movement of the motor is transferred to the setting wing through a threaded rod and a mechanical arm. With the setting of the number of turns on the turbine, the value of the frequency of the 500 W generator working in conjunction with the turbine is kept on desired levels. These operations are realized by using a PIC16F877 microcontroller. This way an application more economic than the other control methods used on the hydro electrical power plants is realized