Kafeye dönüşmüş apartmanlarda kullanıcı memnuniyeti : Konya örneği
User satisfaction in apartment buildings transformed to cafe houses : sample of Konya
  1. Tez No: 397118
  2. Yazar: TUĞÇE UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kent merkezlerindeki apartman yapıları zaman içerisinde kentin sosyal, kültürel ve ekonomik değişimleri sebebiyle özgün işlevi ile kullanılamayacak duruma gelmektedirler. Bu yapılar çevresel etkenler ve kullanıcı profilleri dikkate alınarak yeniden kullanılmaktadır. Çalışmada, konutların kafeye dönüştürülerek yeniden kullanımı, Konya'nın merkez semtleri olan Zafer ve Alaeddin bölgeleri özelinde incelenmiştir. Öncelikle alan çalışmasında belirlenen kafeye dönüşmüş apartman yapılarının plan kurguları incelenmiştir. Kullanıcının memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla plan kurguları paralelinde anket oluşturulmuştur. Kafe müşterilerine uygulanan anket sonuçlarının çalışmayı, konuttan dönüşmüş kafelerin kullanım sürecinde kullanıcı bakış açısıyla olumlu/ olumsuz yönlerine ulaştırması hedeflenmiştir. Yeniden kullanım hem işlevin sürekliliği, hem de yapıların yaşanabilirliğini arttırmak için önemli bir yapı koruma yöntemidir. Bu yöntem yalnızca tarihi değer taşıyan yapılar üzerinde uygulanmamakta, aynı zamanda ekonomik, sosyal, kültürel veya çevresel sebeplerden dolayı işlevini yitirmiş yakın döneme tanıklık eden apartman yapıları için de uygulanabilir önemli bir yöntemdir. Bu yöntem çerçevesinde yapının, yeni işlevin ihtiyaçlarına karşılık bulması durumu, kullanıcının kafelere olan algı ve memnuniyet durumları ile ölçülmüştür. Çalışma ile mekân işleyişinin kullanıcılar tarafından hangi özelliklerinin memnun edici olduğu, yeni işlevin konut plan kurgusunda hangi değişimlere yol açtığı tespit edilmiştir. Öte yandan çalışmanın, yapı stoğunda yeniden kullanıma ihtiyaç duyan diğer apartman yapılarına yol göstermesi düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In time, due to city centers of social, cultural, economic changes, apartment buildings in city centers come unusable their original functions. These structures are re-used considering environmental factors and user profiles. In this study, houses reused as café houses were examined frame of Zafer and Alaaddin which are Konya's center regions. Firstly, apartment buildings reused as café houses' plans fictions, were examined, which identified field survey. In order to determining the level of user satisfaction survey, questionnaire was created to parallel by plans. Re-use is an important protection way to both proceeds of the function and increased the viability of buildings. This method is not applied on buildings with historical value only, but also who witnessed the near-term, has lost its function due to economic, social, cultural or environmental causes, is an important applicable method. The survey results are applied to the operation of the cafe customers, the process has become the subject use of the cafe's positive from the point of view the negative aspects aimed to transport. The condition of new functions of needs back was measured by user's perception and satisfaction. Which properties of space operations are satisfactory by the users and which changes leads to plans by new function, was determined by this analyze. On the other hand, by this study it was intended to lead the way to other apartment buildings which need to re- use, are in building stock.