ADS-B radar transponder için yüksek kazançlı anten tasarımı
High gain antenna design for ADS-B radar transponder
- Tez No: 397140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Havayolu ulaşımı içinde bulunduğumuz yüzyılda kaydedilen gelişmelerle birlikte en etkin ulaşım yöntemi durumuna gelmiştir. Dolayısı ile havayolu ulaşımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Havayolunun, ulaşımdaki payının giderek artması, hava trafiğinin giderek yoğunlaşması, bu trafiğin takibi, sevk ve idaresinin güçleşmesi gibi problemleri de beraberinde getirmiştir. Aynı zamanda uçuş emniyeti de üzerinde daha hassas durulması gereken bir konu haline gelmiştir. Hava trafiklerinin pozisyonlarının sürekli ve anlık takip edilebilmesi, trafik ayrımının sağlanabilmesi uçuş emniyeti açısından hayati öneme sahiptir. Hava araçlarının birbirlerine ve manialara çarpmamaları için gerekli tüm gayret sarf edilmelidir. Hava araçları için bir diğer önemli husus ise hava durumu ve NOTAM gibi havacılık verilerinin düzenli ve güncel olarak alınabilmesidir. Bu, hava unsurlarının çevresel farkındalıklarını arttırmaları için gereklidir. Otomatik Bağımlı Gözetim Sistemi (ADS-B) günümüz gözetim radarları ile kıyaslandığında daha kesin ve hassas pozisyon bilgisi sunmakla birlikte, uçakları güncel meteoroloji, NOTAM ve etraflarındaki trafik bilgisi gibi veriler ile desteklemektedir. Havacılık otoriteleri, avantajları göz önüne alındığında, ADS-B sisteminin radarların yerini alacağını öngörmektedir. Bu tez çalışması, havacılık için yeni bir teknoloji olan ADS-B sistemi hakkında farkındalık oluşturmanın yanında esas olarak ADS-B transponder için yüksek kazançlı anten modellenmesi ve üretimini amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
Air transportation has become the most efficient method with the recent progress in this century. Accordingly, it is getting more widespread day by day. It has also brought some problems like the difficulty in following, driving and managing the traffic, because of its increasing share of transportation and the intensification of air traffic. At the same time, flight safety has become an issue to focus more sensitively. For the safety of flights, It is vital to monitor the positions of air traffic continuously and simultaneously and to achieve a traffic separation. All necessary efforts should be made for the aircrafts in order not to hit each other and the gates. Another important issue for the aircraft is to get the weather forecast and the aeronautical data like NOTAM regularly and livingly. This is necessary for them to increase their situational awareness. Automatic Dependent Surveillance System (ADS-B) provides more precise and critical positional information for the aircrafts, in comparison with the today's surveillance radar, and also supports the data like current weather forecast, NOTAM and the traffic information nearby. Considering the advantages, the aviation authorities foresees that ADS-B system will take the place of the radar. This thesis aims basically to model and product a high-gain antenna for ADS-B transponder, in addition to create awareness about ADS-B system, which is a new technology for aviation. Existing monopole antenna of ADS-B receiver is modeled by computer program. Within the context of the thesis, coaxial collinear antenna is modeled to achieve higher gain than the current-gain antenna for ADS-B and showed that higher gain and produced.