CN-235 Casa uçağı kıvrık kanat tasarımının hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile incelenmesi
The analysis of waved winglet design on CN-235 Casa by using computational fluid dynamics
  1. Tez No: 397141
  2. Yazar: İLYAS KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇ, DOÇ. DR. OSMAN ERGÜVEN VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kıvrık kanadın Casa uçağının uçuş performansına, yakıt tüketimine ve menziline nasıl bir etki yapacağı bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaca ulaşmak için modellediğimiz kıvrık kanat modellerini analiz yapmadan önce daha önce benzer kanat modellerinin rüzgar tünelinde yapılan testleri incelenmiştir. Malezya Putra üniversitesinde yapılan NACA 65(3)-218 kanat profilinin rüzgar tünelinde yapılan deney sonuçları referans olarak alınmış ve yapılan çalışmada kullanılan kanat modellenerek farklı türbülans modellerinde yapılan analiz sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Curved wings of the CN-235 will make impact on aircraft flight performance, fuel consumption and range, it is the objective of this study.To achieve this objective, modeled wing winglet models of similar models previously before analysis made in the wind tunnel tests were analyzed. Universiti Putra Malaysia held on NACE 65 (3) -218 airfoil is taken as reference the results of experiments conducted in the wind tunnel, and wing modeling used in the studies were compared to the results of the analysis carried out in different turbulence models.