Bir ters sarkaç denetimi gerçeklemesi
A control implementation of inverted pendulum
  1. Tez No: 397172
  2. Yazar: GÜLİN ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı, ters sarkacı aşağı denge noktasından, yukarı denge noktasına çıkarmak ve bu noktada sabit bir şekilde tutmaktır. Yukarı denge noktasına çıkarmak için enerji tabanlı kontrol yöntemi kullanılmakta ve ters sarkaç sistemine ait kısıtlar göz önünde bulundurularak kontrol kuralı tasarlanmaktadır. Tasarlanan bu kuralın temelinde ters sarkaca ait aracın kullandığı pistin parçalara ayrılması ve her parçaya farklı iki girdi değerinin atanması bulunmaktadır. Ters sarkaca uygulanacak olan girdinin seçimi ise aracın bulunduğu yol parçasına ait girdi değerlerine göre hesaplanan sarkacın enerjisinin türevi değerlerinin kıyaslanması ile gerçekleşmektedir. Sarkaç yukarı denge noktasının komşuluğuna yaklaştığında ise doğrusal karesel düzenleyici ile dengeleme işlemini içeren kontrol kuralı devreye girmektedir. Tasarlanan kontrol kuralları gerçek zamanlı deneyler ile test edilmektedir. Deneysel sonuçlar, hazırlanan algoritmanın başarılı bir şekilde çalıştığını göstermektedir. Sisteme ait kısıtlar dahilinde sarkaç yaklaşık 8 saniyede yukarı denge noktasına ulaşmakta ve sabit kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to drive the pendulum to its upright equilibrium point and keep it at that point thereafter. Energy based control method is used and the constraints of inverted pendulum are considered to design a swing-up algorithm. In this algorithm, the limited-length rail is separated into a few parts and for each part, system input is chosen from a set containing two different input values. The input selection criteria are the magnitude and sign of the energy derivative at that instant. When the pendulum approaches a specified neighbourhood of the upright equilibrium point, Linear Quadratic Regulator takes the control over for balancing the pendulum. Performances of the designed algorithms are verified via real-time simulations. The experimental results demonstrate that the swing-up and balance algorithms operate successfully. The pendulum reaches the upright equilibrium point about 8 seconds and remains at the upright point and satisfies the system's constraints.