Karbon ayak izini dikkate alan eşzamanlı topla-dağıt araç rotalama
Vehicle routing with simultaneous pickup-delivery considering carbon footprint
  1. Tez No: 397178
  2. Yazar: SERHAT ELBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Özellikle yirminci yüzyılın ikinci yarısında ekonomik ve teknolojik gelişmelere paralel olarak çevresel değerlerin bozulması veya yok edilmesi, toplumların gelişmesine rağmen, kıtlık, açlık, sera etkisi, küresel ısınma gibi sorunlara çözüm bulunamaması dikkatleri giderek artan seviyede çevre konularına çekmiş ve yeşil yönetim kavramı ortaya çıkmıştır. Çevreci politikalar şirketlerin maliyet düşürme politikaları ile zaman zaman ters düşse de, müşterilerin beklentisi doğrultusunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Toplama ve dağıtımın ayrı ayrı planlandığı rotalama faaliyetlerine göre kaynakların daha verimli kullanılmasına olanak sağlayan eşzamanlı topla-dağıt araç rotalama problemi lojistik giderlerinin azalmasına olanak sağlamaktadır. Çalışmada, yol eğimlerini dikkate alarak karbon emisyonunu azaltmaya yönelik bir model tasarlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, karma tamsayılı bir matematiksel model önerilmiştir. Önerilen model İstanbul'un Anadolu yakasındaki ilçelerde gerçekleştirilen eşzamanlı topla-dağıt araç rotalama problemi için örneklenmiştir. Düğümler arasındaki bütün yollar için yol eğimleri dikkate alınarak revize edilmiş uzaklıklar bulunmuş ve problemlerin çözümünde kullanılmıştır. Ayrıca büyük problemler için, en iyi sonucu garanti etmeyen fakat problemlere daha kısa sürede sonuç elde edilebilen tavlama benzetimi algoritması önerilmiştir. Yeşil lojistik kapsamında elde edilen sonuçlar klasik topla dağıt araç rotalama probleminin sonuçlarıyla karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in the second half of the twentieth century, in line with the economic and technological development, the degradation or the disappearance of environmental values, in spite of the development of the society, the incapacity to solve problems such as famine, famishment, greenhouse effect, global warming is drawing more attention on environmental issues and the notion of green management has emerged. Although the environmental policies are sometimes in opposition with the cost-reducing policies of the companies, the necessary regulations shall be performed according to the expectations of the clients. The vehicle routing problem with simultaneous pickup and delivery allowing a more productive utilization of the resources according to the routing activities that plans collection and distribution separately permits the reduction in logistics costs. In this study, the conception has been aimed to reduce carbon emission taking into consideration the road slope. To this end, a mixed integer mathematical model has been proposed. The proposed model has been sampled for the villages of the Anatolian side of Istanbul. In this study, differently from the previous studies, the road slope has been taken into consideration. For all the roads between the nodes, the revised distances were finding in digital media and revised distances have been used for the resolution of the problems. Besides, for the major problems, the simulated annealing although not ensuring the best result but allowing obtaining results more rapidly has been used. The results obtained in the scope of the green logistics have been compared with the results of the classic vehicle routing problem with simultaneous pickup and delivery.