Ergimiş tuz reaktörlerinde kullanılabilecek yakıtların enerji verimliliğinin hesaplanması
Calculation of energy efficiency of fuels that can be usedin mold salt reactors
  1. Tez No: 823110
  2. Yazar: HÜSEYİN DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ülkemizde enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte enerji üretiminde büyük oranda fosil yakıtlar kullanıldığı için enerjide dışa bağlılığımızda artmaktadır. Bu husus dikkate alındığında kaynak çeşitlemesi yapılarak enerjide dışa bağımlı kalmamayı, hem fosil yakıt kullanımını hem de enerji üretiminde olabildiğince yerli teknikler ve kaynakların kullanılmasını sağlayacak politikalar geliştirilmelidir. Bu nedenle toryum ve toryum yakıtlı reaktörler üzerine çalışmalar artırılarak, kendi kaynağımız olan toryumu kullanan, kendi teknoloji ve bilgi birikimimizle yapabileceğimiz IV. Nesil pasif güvenlik önlemleri bulunan ve güvenilir bir teknoloji olan ergimiş tuz reaktörünün kurulumu enerji üretimi konusunda dışa bağımlılığımızı azaltacaktır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, yukarıda da bahsedildiği gibi toryum yakıtlı reaktörlerden birisi olan ergimiş tuz reaktöründe kullanılabilecek yakıtların enerji verimliliği, Geant4 simülasyon programı kullanılarak incelenmiştir. Reaktör modeli oluşturulurken Geant4 programı içerisindeki kütüphaneler kullanılmıştır. Battaniye örtüsü olarak LiF - ThF4 (77,5-22,5 % mol) bileşikleri kullanılmıştır. Yakıt tuzu olarak LiF - ThF4 – UF4 bileşikleri kullanılmıştır. Yakıt tuzu bileşiklerinin farklı karışım oranlarında gerçekleştirilen reaksiyon simülasyonları sonucunda ortalama enerji akışı ve ortalama depolanan enerji değerleri hesaplanmıştır. Nötronun 10 keV, 100 keV, 1 MeV ve 10 MeV enerjili değerleri için ortalama enerji akışı ve ortalama depolanan enerji değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca yakıt tuzunda LiF yerine BCl4 kullanılarak ortalama enerji akışı ve ortalama depolanan enerji değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy in our country is increasing day by day. However, since fossil fuels are used to a large extent in energy production, our dependence on foreign energy increases. Considering this point, policies should be developed to ensure that we do not become dependent on foreign sources in energy by diversifying resources, and that both the use of fossil fuels and the use of domestic techniques and resources as much as possible in energy production. For this reason, toryum and thorium-based reactor research should be intensified and the installation of a molten salt reactor, which is a reliable technology with IV. Generation passive safety measures that we can create with our own resources, using our own technology and knowledge, will reduce our energy dependency. In this master thesis, the energy efficiency of the fuels that can be used in the molten salt reactor, which is one of the thorium fueled reactors, as mentioned above, was investigated using the Geant4 simulation program. While creating the reactor model, the libraries in the Geant4 program were used. LiF - ThF4 (77.5-22.5 mol %) compounds were used as blanket cover. LiF - ThF4 - UF4 compounds were used as fuel salt. As a result of the reaction simulations of the fuel salt compounds at different mixing ratios, the average energy flow and average stored energy values were calculated. Average energy flow and average stored energy values were calculated for the neutron's 10 keV, 100 keV, 1 MeV and 10 MeV energies. In addition, the average energy flow and average stored energy values were calculated by using BCl4 instead of LiF in the fuel salt.