Adi cevizde (Juglans regia L.) 1+0 yaşlı üç farklı orijinin morfolojik özellikleri arasındaki farklılıklar
The differences among morphological characteristics of 1+0 year old seedli̇ngs of three different provenance of anatolia walnut (Juglans regia L.)
  1. Tez No: 397288
  2. Yazar: DİLEK GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KIRDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Zonguldak Gökçebey Orman Fidanlığında üretilen 1+0 yaşlı Dirgine, Ereğli ve Gökçebey orijinli ceviz fidanları kullanılmıştır. Fidanlar Aralık 2014 tarihinde sökülerek Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür laboratuvarına getirilerek bazı morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Ölçümü yapılan morfoljik özellikler; fidan boyu (FB), kök boğaz çapı (KBÇ), gövde taze ağırlığı (GTA), kök taze ağırlığı (KTA), fidan taze ağırlığı (FTA), gövde kuru ağırlığı (GKA), kök kuru ağırlığı (KKA), fidan kuru ağırlığı (FKA), kök yüzdesi (%K), katlılık indisi (GKA/KKA oranı), gürbüzlük indisi (FB/KBÇ oranı), kök uzunluğu (KU) ve fidan su yüzdesi (FSY)'dir. Ölçümü yapılan bu kriterler SPSS istatistik programında irdelenerek anova, duncan ve korelasyon analizleri yapılmıştır. İstatistiki analiz sonuçlarına göre, orijinler arasında farklılıklar ortaya çıkmış olup, Gökçebey orijininde yüzde kök (%K) ve gürbüzlük indisi (FB/KBÇ oaranı) değerleri, Dirgine orijininde fidan boyu (FB), kök boğazı çapı (KBÇ) ve katlılık (GKA/KKA oranı) değerleri, Ereğli orijininde ise fidan taze ağırlığı (FTA), fidan kuru ağırlığı (FKA), ve kök uzunluğu (KU) değerleri en iyi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1+0 walnut seedlings which belong to the origins of Dirgine, Ereğli and Gökçebey, were used in Gökçebey Forest Nursery in Zonguldak. The seedlings were rooted out in December 2014. Then they were brought to the Sylviculture Laboratory of Forestry Faculty, Bartın University and some of their morphological proporties were examined and calculated. The measured and calculated morphological proporties are as follows; seedling height (SH), root collar diameter (RCD), stem fresh weight (SFW), root fresh weight (RFW), seedling fresh weight (SFW), stem dry weight (SDW), root dry weight (RDW), seedling dry weight (SDW), root percentage (RP), layers index (SDW/RDW ratio), sturdiness index (SH/RCD ratio), root length (RL), and seedling water percentage (SWP). These morphological proporties were tested by using ANOVA Test, Duncan Test and Corelation Analysis Test from SPSS Package Programme. According to the results of statistical analysis, significant differances were found among walnut origines. It also found that RP and SH/RCD ratio were the best in Gökçebey origin, that SH, RCD and SDW/RDW ratio were the best in Dirgine origin, and that SFW, SDW, RL were the best in Ereğli origin.