Termofilik bir ksilanazın kraft kağıt hamuru ağartılmasında kullanımının araştırılması
Investigation of a thermophilic xylanase for bleaching of kraft paper pulp
- Tez No: 397317
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE ÇANAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) kraft kağıt hamurları kullanılarak ilk basamağı Geo71 endoksilanaz enzim delignifikasyonu olan TCF ağartma dizini yapıldı. TCF ağartma dizini basamakları“XOQP”olarak belirlendi. Enzim delignifikasyonunda Kızılçam kraft hamuru için optimum muamele şartları, %10 hamur konsantrasyonu, 30U/g Geo71 endoksilanaz enzimi, pH 7,0 ve 70ºC'de 2 saat olarak belirlenirken, Okaliptus kraft hamuru için %5 hamur konsantrasyonu, 30U/g Geo71 endoksilanaz enzimi, pH 7,0 ve 70ºC'de 2 saat olarak belirlendi. Her bir enzim muamelesi kontrol grubu için enzim ilavesiz aynı şartlar altında gerçekleştirildi. Okaliptus ve Kızılçam kraft kağıt hamurları ile yapılan Geo71 endoksilanaz optimizasyonu sonucunda sırasıyla; 5,54 birim ve 4,81 birim kappa numarasında düşüş belirlendi. Ağartma dizini sonucunda Kızılçam kraft hamurunda %73,51'lük delignifikasyon oranı ile kappa numarası 49,27'dan 13,05'e, Okaliptus kraft hamurunda %66,27'lik delignifikasyon oranı ile kappa numarası 19,42'den 6,55'e düşürülmüştür. Ağartma dizini uygulanmış Kızılçam ve Okaliptus kraft hamurlarından deneme kağıtları üretilerek fiziksel ve optik direnç özellikleri belirlendi. Kontrol ve enzim grupları karşılaştırıldığında Geo71 endoksilanaz enzimi uygulanmış kraft kağıt hamurlarından elde edilen deneme kağıtlarında her iki hamur türünün de parlaklıklarında artış belirlendi. Yapılan fiziksel testler sonucunda kraft hamurların fiziksel özelliklerinde ise bir kayıp belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, TCF bleaching sequence which the first step is Geo71 endoxylanase delignification was performed. TCF bleaching sequence stages were determined as a“XOQP”. Pine and eucalyptus kraft pulp were used in the experiments. Optimization conditions of pine pulp was determined as a 10% consistency, 30UI/g Geo71 endoxylanase, pH 7,0, 70ºC, 2 hour. Optimization conditions of eucalyptus pulp were determined as a 5% consistency, 30UI/g Geo71 endoxylanase, pH 7,0, 70ºC, 2 hour. Control samples were subjected to the same treatment conditions without enzyme addition. Geo71 endoxylanase treatment as the first stage reduced the kappa number of pine and eucalyptus by 4,81 and 5,54 units. Thus the final XOQP bleached pulp showed a kappa number of 13,05 (reduction of 73,51%) for pine pulp and kappa number of 6,55 (reduction of 66,27%) for eucalyptus pulp. Handsheet paper was produced from pine and eucalyptus kraft pulp which applied bleaching sequence. And then physical and optical properties were determined to kraft pulps. Using the Geo71 endoxylanase treatment, the ISO brightness of pulp was increased when compared to non-enzymatic treated bleached pulp prepared using identical conditions. In result of pyhsical analysis, the physical properties of pine and eucalyptus kraft pulps were not determined a loss.