İran'da yayılış gösteren bazı Artemisia L. (Asteraceae) türlerinin morfolojik ve moleküler verilerle akrabalık ilişkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of some Artemisia L. species (Asteraceae) distributed in Iran using morphological and molecular data
  1. Tez No: 397316
  2. Yazar: AHMAD RAZBAN HAGHİGHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Artemisia L. s.l (Asteraceae) cinsinin İran'da yayılış gösteren bazı taksonları, morfolojik ve moleküler yönden incelenmiştir. Belirlenen morfolojik karakterler farklı istatistik programlar kullanılarak analiz edilmiştir. Taksonlar üzerinde tespit edilen 17 morfolojik karakterden, üst ve alt yüzey yaprak renginin, kapitulum bağlanma şeklinin ve gövde yaprak tipinin taksonları ayırmada daha önemli olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan morfolojik analizler, Seriphidium seksiyonuna ait üyelerin Artemisia ve Dracunculus seksiyonuna ait üyelerden belirgin şekilde ayrıldığını göstermiştir. ITS ve trnH-psbA nükleotit dizilerinin hem ayrı ayrı hem de birleştirilerek yapılan maksimum parsimoni analizi sonucu elde edilen filogenetik ağaçlar morfolojik analiz sonucu elde edilen bulgular ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu durum moleküler analizlerin Artemisia cinsinin seksiyon düzeyinde ayırımlarını desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The genus of Artemisia L. s.l (Asteraceae) distributed in Iran was investigated by morphological and molecular aspects. Determined morphological characters were analyzed using different statistical programs. From the 17 selected morphological characters, it was determined that the adaxial and abaxial leaf color, shape of capitulum attachment and cauline leaf type were important characters for the discrimination of the examined taxa from each other. Morphological analysis is also revealed that members belong to sect. Seriphidium was distinctly separated from those belong to sect. Artemisia and Dracunculus. Phylogenetic trees obtained from Maximum Parsimony (MP) analysis conducted on both separately ITS, trnH-psbA and combined sequences (ITS +trnH-psbA) were conqruent with the morphological results. This results showed that molecular analysis supported the separation of Artemisia at the sectional level