Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi ile metal ergitme
Metal melting with concentrated solar energy
- Tez No: 397327
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fosil kaynakların kısıtlılığı ve üretimde meydana getirilen çevre kirliliği ile enerji üretiminde hem yenilenebilir ve sınırsız hem de çevreyle uyumlu kaynakların araştırılması ve geliştirilmesi gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde bulunan Güneş enerjisi de araştırılmayı ve geliştirilmeyi bekleyen önemli enerji kaynağıdır. Bu çalışmada güneş enerjisinin doğrudan kullanımı ile endüstriyel işlem ısısının elde edilmesi amaçlanmıştır. Güneş enerjisi ile ısıl uygulamalarda daha yüksek sıcaklık elde etmek için parabolik çanak veya heliostat yoğunlaştırıcılara gerek duyulmaktadır. Bu yüzden bu çalışmada yüzey yansıtıcılığı artırılan parabolik çanak yoğunlaştırıcı sistemler kullanıldı. Güneş ışığının yoğunlaştırılması ile noktasal olarak elde edilen ısı enerjisi ile bazı metallerin ergitilmesi, metallerin ergime noktalarının belirlenmesi ve ergiyen bu metallerin dökümü gerçekleştirildi. Ayrıca parabolik çanaklı fırının ısı kaybını azaltmak ve ergitme işlemini gerçekleştirmek için bir pota tasarlandı. Parabolik çanaklı güneş fırınında boş haldeki elde edilen pota verimi yaklaşık olarak % 70'tir. Potada kurşun metali ergitme işleminden elde edilen termal verim yaklaşık % 20'dir. Bu fırının günlük verimini artırmak için, hem odaklamanın iyileştirilmesi hem de güneş takibinin gerekliliği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
Limitation of fossil energy sources, environmental pollution occurring in the production and for energy production; both unlimited and renewable and also environmentally compatible resources are requirements of research and development. Renewable sources of energy in which solar energy is an important source of energy waiting to be explored and to be developed. This study aimed to obtain an industrial process heat by direct use of solar energy. Parabolic dish or heliostat concentrators are needed to achieve higher temperatures in the thermal applications with solar energy. Therefore, increased surface reflectivity parabolic dish concentrators were used in this study. Melting some metals of the heat energy obtained by concentration of sunlight as a point, determination of melting point metals and casting this molten metals were carried out. Also, a crucible designed to perform melting operation and to reduce the heat loss of the parabolic dish furnace. The efficiency of crucible in the cases empty of type parabolic dish solar furnace was optained approximately 70 %. Thermal efficiency of lead metal melting process in the crucible was optained about 20 %. To increase the yield daily of the furnace was emphasized both requirements following of the sun and improving of focusing.