Fındık çotanağından sülfürik asitle hazırlanan aktif karbon üzerinde metilen mavisinin adsorpsiyonu
Adsorption of methlene blue onto hazelnut husk carbon prepares by sulphuric acid
  1. Tez No: 397345
  2. Yazar: GÜLŞAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, fındık çotanağından sülfürik asitle hazırlanan aktif karbon üzerinde metilen mavisi (MM) adsorpsiyonu, pH, etkileşim süresi, başlangıç konsantrasyonu, doz miktarı ve sıcaklık dahil olmak üzere birçok faktörü içeren beç adsorpsiyon sistemi ile test edildi. MM adsorpsiyonu pH ≥ 7.0 olduğu değerlerde daha fazla meydana gelmektedir. Metilen mavisi adsorpsiyonu yükselen sıcaklıkla artış gösterdi. MM adsorpsiyonu 8 saatte dengeye ulaştı. MM adsorpsiyon kapasitesi 285,7 mg g-1 olarak bulundu. MM adsorpsiyon kinetiği pseudo ikinci derece kinetik model ile çok iyi bir şekilde tanımlandı. Termodinamik incelemeler, fındık çotanağından sülfürik asitle hazırlanan aktif karbon üzerindeki MM adsorpsiyonunun spontane ve endotermik olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, fındık çotanağından sülfürik asit ile hazırlanan aktif karbondan sulu çözeltilerden metilen mavisinin giderilmesinde kullanışlı ve etkili bir adsoban olarak faydalanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of methylene blue (MB) on dehydrated hazelnut husk carbon was tested in batch adsorption system by investigating of several factors including pH, contact time, initial concentration, mass dosage and temperature. MB adsorption was found to be favoured at pH values ≥ 7.0. The increases of temperature yielded an increase in MB adsorption. The MB adsorption was reached to equilibrium in 8 hours. The MB equilibrium data agreed well with Langmuir equation with maximum monolayer capacity of 285.7 mg g-1. MB adsorption kinetics was described well with the pseudo second order kinetic model. The thermodynamic investigations showed a spontaneity and endothermicity of MB adsorption onto dehydrated hazelnut husk carbon. Eventually, dehydrated hazelnut husk carbon could be utilized as an effective and useful adsorbent for the removal of MB from aqueous solutions.