Okulların bürokratikleşme düzeyi ile öğretmenlerin iş doyum düzeyi arasındaki ilişki(Ankara ili Yenimahalle ilçesi örneği)
The relationship between the bureaucratization level of schools and teachers' job satisfaction level
- Tez No: 397387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, okulların bürokratikleşme düzeyi ile öğretmenlerin iş doyum düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 4131 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 364 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada okulların bürokratikleşme düzeyini belirlemek amacıyla Ermeç (2007) tarafından geliştirilen“İlköğretim Okulları Bürokratikleşme Düzeyi Ölçeği”ve öğretmenlerin iş doyum düzeyini belirlemek amacıyla Taşdan (2008) tarafından geliştirilen“İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 20 isimli yazılım aracılığıyla yapılmıştır. Okulların bürokratikleşme düzeyi ve öğretmenlerin iş doyum düzeyinin, öğretmenlerin cinsiyetine ve çalıştıkları okul türüne göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için t-testi, yaş ve kıdemlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Okulların bürokratikleşme düzeyi ile öğretmenlerin iş doyum düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre okulların bürokratikleşme düzeyi ile öğretmenlerin iş doyum düzeyi arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki söz konusudur. Öğretmenlerin okulların bürokratikleşmesi ve iş doyumuna ilişkin algı düzeylerinin yaşa, cinsiyete ve kıdeme göre anlamlı farklılıklar göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer yandan öğretmenlerin okulların bürokratikleşmesi ve iş doyumuna ilişkin algı düzeylerinin okul türü değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the bureaucratization level of schools and teachers' job satisfaction level. The research was based on the correlational search model. The population of the study consisted of 4131 teachers working in primary and secondary schools in Yenimahalle district in city of Ankara, on 2013-2014 academic year. The sample of the study consisted of 364 teachers determined by using simple random sampling method. In order to explore the bureaucratization level of schools“Elementary Schools Bureaucracy Level”developed by Ermeç (2007) and the teachers' job satisfaction level“Job Satisfaction Scale”developed by Taşdan (2008) was used. The data gathered was analyzed via the SPSS 20 program. T-test was conducted to analyze participants' perceptions in relation to gender and type of school. One Way ANOVA was conducted to analyze participants' perceptions regarding seniority and age. Pearson product-moment correlation coefficient was calculated to determine the relationship between the bureaucratization level of schools and teachers' job satisfaction level. According to the results of the study, the relationship between the bureaucratization level of schools and teachers' job satisfaction level is positive and medium level. Teachers' perceptions of the bureaucratization level of schools and job satisfaction did not differ significantly according to age, gender or seniority variables. However, teachers' perceptions of the bureaucratization level of schools and job satisfaction differed significantly with regard to type of school variable.