Orta yaş grubu bireylerin yaşlılık dönemlerine ilişkin beklentileri
Expectations of middle aged group of people on old age period
  1. Tez No: 397390
  2. Yazar: TOLGA İLETMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Sosyal Hizmetler, Home Economics, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, orta yaş grubu bireylerin yaşlılık dönemlerine ilişkin beklentilerini incelenmesi amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini oluşturan Sakarya ili, Pamukova ilçesinde yaşayan 45-59 yaş grubundaki bireylerden oranlı tabakalı örnekleme tekniğine göre 356 kişi araştırmaya alınmıştır. Bireyin yaşlılık dönemine ilişkin beklentileri ölçeğine faktör analizi uygulanmıştır. Araştırmaya alınan orta yaş grubu bireylere ilişkin anket formu değerlendirilmiş bireyi tanıtıcı bilgilerin yüzde tabloları oluşturulmuştur. Orta yaş grubu bireylerin yaşlılık dönemine ilişkin beklentilerinin (Likert tipi ölçek) değerlendirilmesinde cinsiyet durumu ve çocuk sahibi olma durumu değişkenine göre farklılaşması t testi ile incelenmiştir. Aynı zamanda ölçeklere verilen yanıtların yaş grubu, eğitim durumu, medeni durum, bireyin aylık ortalama gelir miktarı, şuan birlikte yaşadığı birey ve yaşlandığında yaşamak istediği yer değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacı ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Orta yaş grubu bireylerin yaşlılık dönemine ilişkin beklentilerini belirleyen alt ölçeklerin birbiri arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma kapsamına alınan orta yaş grubu bireylerin %50,0'sinin kadın, %30,3'ünün ilkokul mezunu, %85,1'inin evli olduğu, %44,9'unun 20-29 yıldan beri evli, %47,5'inin eşinin 51-60 yaş gurubunda, %95,5'inin çocuk sahibi, %48,0'inin maaş (ücret) aldığı, %44,7'sinin aylık ortalama gelir miktarının 901-1700TL arasında olduğu, bulunmuştur. Bireylerin %61,5'nin gelirinin giderini karşıladığını ifade ettiği, %52,0'sinin çalıştığı, %71,6'sının henüz bir yatırım planının olmadığı saptanmıştır. Bireylerin %48,9'u sağlık durumunun iyi olduğunu, %58,4'ü bazen spor yaptığını, %63,5'i her zaman beslenmesine dikkat ettiğini, %36,2'sinin stresli yerlerden uzak durmaya her zaman dikkat ettiğini ifade etmiştir. Bireylerin %51,7'sinin eşi ve çocukları ile birlikte yaşadığı, %61,8'inin ev sahibi olduğu, yaşlandığında kendi evinde yaşamak istediği (%83,7), eşinin kendisine bakmasını istediği (%44,7), yalnız kaldığında huzur evine gitmek istediği (%57,0) belirlenmiştir.Araştırmaya alınan orta yaş grubu bireylerin yaşlılık dönemlerine ilişkin beklentilerinin ortalamalarına göre en yüksek beklentilerinin yaşama ilişkin beklentilerinin olduğu (40,155±8,365), en düşük beklentilerinin ise fiziksel çevre ve konuta ilişkin beklentilerinin (13,621±2,855) olduğu bulunmuştur. Bireylerin ekonomik yaşama ilişkin beklentilerinin (F=9.553;p=0.000
Özet (Çeviri)
This study is planned and conducted to examine and define the expectations of middle aged group of people on old age period.356 middle aged people who live in Pamukova county,Sakarya city the universe of the study are included into the study according to the proportional stratified sampling technique. Factor analysis is applied to the criterion of the expectations of the old age period of someone. The form of questionary applied to the middle aged people involved in the study is evaluated and percentage table of the identifier informations of the individual is presented. In the evaluation (Likert type criterion) of expectations of the middle aged people on the old age period, differentiation of the variants having child and gender facts are examined through t test. At the same time, Analysis of Variance (ANOVA) is apllied to define if the answers of the criterions differ according to the age, education, marital status, average income for a month, with whom they live now or where they want tol ive in their old age period variants or not. The relationship between sub criterions defining the expectations of the middle aged people on old age period is analyzed throug correlation analysis. It is stated that %50,0 middle aged people of the study is female; %30,3 graduatin from primary school; %85,1 is married; %44,9 is married for 20-29 years; %47,5's partner is between 51-60 ages; %95,5 has child or children; %48,00 gets salary; %44,7 has an average income for a month between 901-1700 TL. It is stated that %61,5 of people can get by with their income ; %52,0 works; %71,6 has no plans about investment. It is found % 48,9 has no health problems; %58,4 sometimes does sports; % 63,5 has a healthy diet; % 36,2 is always careful about being away from stress. It is stated that %51,7 lives with his/her wife/husband and children; %61,8 has a house; % 83, 7 wants to live in his/her house; % 44,7 wants his/her wife/husband to take care of them ; %57 wants to live in asylum for the aged.It is stated that according to the averages of the expectations of the middle aged people involved in the study on the old age period ; the highest expectation is about life (40,155 ±8,365) , the lowest expectation is physical environment and residence. (13,621±2,855) The economical life expectations of the individuals ( F=9.553; p=0.000