Üniversite Toplum Derneğinin sanat eğitimine katkıları (Herkes için sanat projesi örneği)
Contribution to art education of the University Community Association (An example of the art for all project)
- Tez No: 397389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, Üniversite Toplum Derneği (ÜTD)' ne bağlı Herkes İçin Sanat projesi altında yürütülen Resim Eğitimi programı incelenerek Üniversite Toplum Derneği' nin sanat eğitimine katkılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, konuyla ilgili kavramsal bilgilerin verilmesinin ardından; Herkes İçin Sanat Projesi Resim Eğitimi programının incelenmesini; görüşmeler, gözlemler, araştırmalar ve öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda Üniversite Toplum Derneği' nin sanat eğitimine katkılarına ilişkin elde edilen bulguları ve sonuçları içermektedir. Konu kapsamında; gözlem, görüşme, başarı testi, literatür taraması ve doküman analizi gibi veri toplama tekniklerinin kullanıldığı; durum tespiti yapmaya yönelik betimsel bir yol izlenmiştir. Konuyla ilgili fotoğraflara da araştırmada yer verilmiştir. Herkes İçin Sanat projesindeki Resim Eğitimi etkinliklerinin öğrenciler ve programa katılan gönüllüler açısından yararlı olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonunda Herkes İçin Sanat projesinin, sanat eğitimi açısından çeşitli sorunların yaşandığı Türkiye'de; önemli ve özgün bir proje olduğu tespit edilmiş ve Türkiye genelinde bu tip projelerin yaygınlaştırılması ve bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşlarının desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to be confirmed of University Community Association's contributions to the Arts Education by analysing the Art Training program which is running under Arts for All Project connected to University Community Association (UTD) in art education. The research, after the conceptual information about the topic has been given, includes the analysis of the Art Training in Arts for All Project; findings and results which are related to the contributions of University Community Association to the Arts Education as a result of thesis meetings, observations and researches. A descritive path directed at conducting case determination using data collection techniques such as observation, interview, achievement test, literature scan, document analysis has been used within the topic. Photographs regarding to the topic have been used in the research. It is observed that the Art Training in Arts for All Project is beneficial to the students and volunteers who are attended the program. As a result of the research it has been determined that the Arts for All is an important and unique project in Turkey where there are problems present regarding the Art Training. It has been proposed to be spread out of this and this kind of projects and support civil organizations working in this field around Turkey.