Cumhuriyet sonrası Türk minyatür sanatının özellikleri
The features of the post-republiç Turkish art of miniature
- Tez No: 397414
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERİHA AKPINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Minyatür sanatı, 8. ve 9. yüzyıllara ait olan ve Uygur merkezlerinden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini de geçirerek günümüze kadar gelişimini devamlı olarak sürdüren Türk el sanatlarından biridir. 18. yüzyıl ikinci yarısında Batı sanatı etkilerinin yoğunlaşmasıyla, kitap resmi mahiyetindeki minyatür sanatına olan ilgi azalmış ancak birkaç yüzyıllık kesintiden sonra Prof. Dr. Süheyl Ünver'in çalışmaları, verdiği eğitimler ve yetiştirdiği öğrenciler sayesinde Türk minyatürü yeniden canlanmış ve kendine has formları ile günümüze taşınmıştır. Bu çalışmada; Cumhuriyet döneminde yetişen minyatür sanatçılarının bireysel özelliklerini, minyatür sanatında kullandıkları özel formlar ve etkilendiği alanları, kullandığı kaynakları, etkilendiği ülkeler ve sanatçıları, kullandığı araçları, kompozisyonları vb. tespit etmek amacıyla anket formu geliştirilmiş ve günümüzde yaşayan 20 minyatür sanatçısına uygulanmıştır. Anket formundan elde edilen bilgilerin istatiksel analizi yapılmış ve bulgular kısmında yorumlanmıştır. Ayrıca bu sanatçıların eserleri içerisinden seçilen 55 örnek fotoğraflanmış ve eser özelliklerinin tespit edilmesi için bilgi formu hazırlanmıştır. Bu bulgulardan elde edilen sonuçlara göre sanatçıların eserlerinde çoğunlukla ara suyolu, iplik, tarama, akıtma ve noktalama tekniklerini tercih ettikleri, renk seçiminde genelde lacivert, turuncu, pembe ve yeşil renk tonlarını kullandıkları ve bezemelerde figüratif, geometrik, bitkisel, doğa, nesneli ve mimari bezemeleri tercih ettikleri tespit edilmiştir. Ayrıca sanatçıların bireysel özellikleri, tercih ettikleri araç ve gereçler, konular, etkilendiği ülkeler ve sanatçılara ilişkin tespitler sonuç kısmında detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Miniature art is one of the Turkish handicrafts pertaining to the 8th and the 9th century which began in the Uyghur centers and also passed through the Seljuq and the Ottoman periods, continuing to develop up to the present day. In the second half of the 18th century, with the intensification of the influence of Western art, interest in miniature art in the form of book painting decresed but after an interruption that lasted a few centuries, thanks to Prof. Dr. Süheyl Ünver's works, to the education provided by him and to his students, Turkish miniature revived and was carried to the present with its characteristic forms. In this work, a survey form was elaborated and applied to 20 miniature artists living in the present, with the purpose of determining the individual characteristics of the miniature artists brought up in the time of the Republic, the special forms they use in miniature art and the domains that influenced them, the sources they use, the countries and artists that influenced them, the means they use, their compositions etc. The information obtained from the survey form was statistically analysed and interpreted in the results section. Moreover, examples chosen from the works of these artists were photographed and an information form was prepared in order to establish the features of the work.