Görsel sanatlar öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerinin öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin görüşleri
Visual arts teacher comments for students of teaching practice 4 courses
  1. Tez No: 397428
  2. Yazar: NESRİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Gazi Üniversitesi, Görsel Sanatlar Öğretmenliği 4. Sınıf öğrencilerinin, Öğretmenlik Uygulaması Dersine ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Öğretmenlik uygulamasının gerçek ortamı okuldur. Çünkü uygulama ancak gerçek ortamda yapıldığında öğretmen adayına gerekli deneyimleri kazandırır. Öğretmen adaylarının öğreticilik becerilerini geliştirebilmeleri ve mesleğin inceliklerini kavrayabilmeleri için gerçek okul ortamında bulunmaları gerekmektedir (YÖK, 1998). Öğretmenlik Uygulaması Dersi, öğretmenlik mesleğine ilişkin etkinliklerin yer aldığı, öğretmen adaylarının hizmet öncesi mesleğe ilişkin bilgi, beceri ve deneyim kazandığı, görüş ve kanaat oluşturdukları bir derstir. Dersin uygulamaları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda yapılmakta, bu uygulamalar öğretmen adaylarının mesleki bilgileri öğrenmesini önemli ölçüde etkilemektedir. Öğrencilerin uygulama sonucunda dersle ilgili görüşleri, onların başarısıyla birlikte, dersin etkililik düzeyini yansıtması bakımından önem taşımaktadır (Karadüz, Eser, Şahin ve İlbay, 2009). Öğretmenlik Uygulaması Dersi, teorik alt yapısı olan uygulamaya dayalı bir derstir. Öğrenci, lisans eğitiminde daha önceden öğretmenlik mesleğine ilişkin edindiği birçok bilgiyi, bu ortamlarda tanıyıp hatırlamakta, yorumlayıp anlamlandırarak yeniden yapılandırmaktadır. Gerçek öğrenme ortamlarında aday öğretmenler eğitime yönelik birçok problemi yerinde tanıma ve onu çözme fırsatını elde eder. Öğretmenlik mesleğiyle ilgili uygulamaların, alan kültürü, genel kültür ve öğretmenlik formasyonu derslerinde kazandıkları bilgi, beceri ve tutumu geliştirdiğini ifade etmektedir (Yapıcı, 2004). Araştırmada,“Öğretmenlik Uygulaması Dersi Görüş Ölçeği”değerlendirme Forumu'nda geçen ölçek maddelerinden yararlanılmıştır. Görsel Sanatlar Öğretmenliği 4. Sınıf öğrencilerinin Öğretmenlik Uygulaması Dersine yönelik görüşlerinin dört farklı boyutunu içeren 29 maddelik ölçek, 2013–2014 eğitim öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 150 son sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası görüşleri arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Veriler kaynak tarama ve anket yapılarak toplanmıştır. Anketler analiz edilerek frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Bu araştırma kapsamında Gazi Üniversitesinde 2013-2014 eğitim öğretim yılında Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören 150 dördüncü sınıf öğrencilerinin ölçek maddelerine vermiş oldukları cevapların güvenirliklerinin belirlenmesi amacıyla cronbach'ın alfa katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda öğretmenlik uygulaması dersi öncesi ve sonrasında aday öğretmenlerin görüşlerinde farklılıklar oluşmuştur. Araştırmanın problemlerinin çözümlenmesi amacıyla öncelikle veri toplama araçlarından elde edilen veri setlerine ilişkin betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Daha sonra araştırmanın alt problemleri doğrultusunda verilerin çözümlenmesi gerçekleştirilmiştir. Alt problemler doğrultusunda frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Karşılaştırmalar için ise ilişkisiz ölçümlerde t testi ile tek yönlü varyans analizi hesaplanarak sonuçlar tablolaştırılmıştır. Bu göstergeler doğrultusunda öğretmenlik uygulaması dersinin yararlı bulunup bulunmadığı, uygulama öğretim elemanı, uygulama öğretmeni ve okul müdürü hakkındaki görüşleri tespit edilmiştir. Analizler sonucunda öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersine ilişkin staj eğitimlerinde, dersin kendilerine sağladığı kazanımların olumlu ve yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Bu da dersin amacına ulaştığının ve öğretmen adaylarının bu uygulamadan memnun kaldıklarının bir göstergesidir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersi sayesinde öğretmenlik mesleğine dair bilgilerini pekiştirdiklerini, öğrenci-veli iletişiminin nasıl olması gerektiği ve dersteki etkinlikler sayesinde meslekle ilgili eksikliklerini fark ettikleri tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle, sınav hazırlama ve değerlendirme teknikleri konusundaki çalışmalara hem uygulama öğretmenleri hem de uygulama öğretim elemanları tarafından daha fazla ağırlık verilmesi, öğretmenlik mesleğini adaylara sevdirebilmek için daha farklı uygulamaların yapılması veya uygulama yapmaları için adaylara ayrılan zaman diliminin artırılmasına yönelik yapılandırmaların organize edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Gazi University Visual Arts Teacher Grade 4 students views were investigated about the Teaching Practice Course. Real environment is the school for the teaching practice . Because the application helps to gains the necessary experience only in the real environment. Trainer and teacher candidates have to be in a real school environment to develop their skills in order to understand the subtleties of the profession which are required to (HEC , 1998).Teaching Practice Course, where the activities related to the teaching profession, knowledge of the profession of pre-service teachers, gained skills and experience is a lesson they form opinions and judgments. Course applications made in the schools affiliated to the Ministry of National Education, these practices affect the learning of teachers' professional knowledge significantly. Views about the course the students as a result of the application, along with their success, it is important in terms of reflecting the effectiveness of the course.Teaching Practice Course is a course which is theoretically based on the application infrastructure . Students gained a lot of information related to the previously degree in the teaching profession , to recognize and remember in this environment , interpret meaning them are restructured . Recognition of the many problems in place for prospective teachers are trained in the real learning environment and obtains the opportunity to solve it . Teaching practices related to the profession, culture , information gained in the general culture and teaching formation , indicates that skills and attitudes developed (Constructor, 2004) . In the study,“Teaching Practice Course Opinion Scale”evaluation form "of the scale items were utilized . Visual Arts Teacher Grade 4 students including the Teaching Practice of the four different sizes of views on the course 29 -point scale, the 2013-2014 academic year at Gazi University, Gazi Faculty of Education , Fine Arts , Department of Art Education Department in studying the 150 final year students was applied . Students focused on the relationship between the before and after views. Data sources are collected and made screening questionnaire. Surveys analyzed frequencies and percentages were calculated.In this research, in the Gazi University in 2013-2014 academic year in the Master of Science in Art Education surveyed and used the Cronbach 's alpha coefficient to determine the Department of studying the reliability of the answers they gave to the scale items of 150 fourth grade students was calculated . Teaching practice as a result of research carried out before and after the lesson the teacher candidates differ in their opinions were formed.In order to solve the problems of the research is primarily calculated descriptive statistics on the data set obtained from data collection tools. Later analysis of the data was carried out in accordance with sub-problems of the study. Given the lower the frequency and percentage values were calculated. For comparison with the t test, one-way analysis of variance is unrelated measurement results were calculated and tabulated . These indicators are useful in accordance with the availability of teaching practice course , practice lecturers , mentors and their views on school principals have been identified.Analysis of results in teachers training in their training on teaching practice course, the benefits that their course was found to be positive and high. This is an indication that they are satisfied about this practice.According to the survey, teachers in teaching practice that reinforces the knowledge of the teaching profession through the course also enables students and parents about how the communication should be, and events in the course were found to realize the shortcomings related to the profession .The results of the research in mind, about test preparation and assessment techniques needs to be increased by the both practice teachers and lecturers, in order to be popularize the teaching profession different methods needs be used or the time given for their practised has to be increased.