Dokuma üretiminde tahar işlemi, örgü türetme açısından teknik sınırlılıkları ve bazı denemeler
Drawing-in process in the production of woven, plain weave in terms of technical limitations and same trials
- Tez No: 397432
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, dokuma hazırlık işlemlerinden gücü taharı uygulamalarının ve bu süreçte karşılaşılan problemlerin belirlenmesi ve yeni üretimleri temel alan çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini tahar işleminin sıklıkla kullanıldığı armürlü dokuma işletmeleri, örneklem grubunu ise Bursa ilinde faaliyet gösteren, türev örgü yapıları ile kumaş üretimi yapan 35 işletmenin tasarım birimi ve ilgili diğer çalışanları oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından, alt amaçlar doğrultusunda açık uçlu ve 5 noktalı derecelendirme soruları biçiminde geliştirilen ölçek, araştırma örneklemine yüz yüze uygulanmıştır. Elde edilen veriler Microsoft Excel 2010 programında analiz edilerek sayısal verilere dönüştürülmüş, gözlem, inceleme ve görüşmeler ile sağlanan bulgularla desteklenmiş, araştırmanın alt amaçları doğrultusunda oluşturulan başlıklar altında sunulup açıklanarak yorumlanmıştır. İşletmelerden alınan sabit tahar planı üzerinden türetilmiş örnekler, sistematik olarak yapılan incelemelerle açıklanmıştır. Bununla birlikte araştırmacı tarafından işletmeden sağlanan bir örgünün tahar planı analiz edilerek, farklı örgü türetme sistemleri oluşturulmuştur. Oluşturulan bu sistemler altında türetilen örgüler, ayrıntılı teknik çizimler ile gösterilmiş ve açıklayıcı metinlerle desteklenmiştir. Sonuç olarak işletmelerin örgü türetme yöntemi hakkında sistematik bilgi sahibi olmadıkları, sabit tahar planı üzerinden örgü türetme yönteminin yaygın olarak bilinmediği ve bu uygulamanın belirgin bir başarı göstermediği, ancak tahar analiz etme yöntemi ile sistematik olarak her tahar planına uygulanabilecek bir yöntem geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca tahar analizi yöntemiyle örgü türetme konusunda çeşitli araştırmalar yapılıp bu kavramın geliştirilmesinin alana önemli katkı sağlayacağı ve araştırmanın devamı niteliğinde planlanacak bir proje ile bu araştırma sonuçlarının hizmet içi eğitim kapsamında ilgili işletmelerle paylaşılmasının yararlı olacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, drawing-in weaving preparation process, practices and the identification and solution of problems encountered during process is intended to develop proposals based new production. While dobby weaving milles in which drawing-in weaving is generally used constitute the universe of the screening model research, derivatives of plain weave and the design unit of 35 enterprises in Bursa which produce derivatives of plain weave and fabric constitute the sample group. The scale of 5-point rating and of open-ended questions is realised face to face by the researchers. The data obtained are analyzed and converted to numerical data in the Microsoft Excel 2010 program. These datas are explained according to subgoals of research which are supported by observation, examination and discussions. The examples derived from the plan of drawing-in are explained with systematic examinations. Besides, different derivatives of plain weave systems are created analysis the plain of drawing-in by researcher. These derivatives of plain weave are illustrated with detailed technical drawings and are supported by explanatory texts. As a result, the fact that the enterprise don't have any systematic information about the method of derivation that isn't known commonly and this practice can't be successful are observed. But it is stated that a method is able to be used on every plan of drawing-in. It is suggested that by this method the devaluation of this notion will contribute to the field after researching on the derivation of weave and the results of research will be useful to share with related enterprises.