Gitar eğitiminde yazarak çalışma yönteminin teknik becerileri kazanmaya etkisi
The effect of practicing by writing method on gaining of technical skills in guitar education
- Tez No: 397431
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yazarak çalışma yöntemi, gitar öğrencilerinin eserlerini çalışırken, geleneksel öğretim yöntemlerine ek olarak, eser notasında yer alan müziksel unsurlara daha fazla dikkat etmelerini ve daha fazla unsuru algılamalarını sağlayan, öğrencinin aktif olarak öğrenmesine olanak tanıyan bir çalışma yöntemidir. Araştırmanın amacı, gitar eğitiminde teknik becerilerin kazanılmasında, yazarak çalışma yönteminin öğrenci başarısına etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubu, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü'nde lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan, derslere düzenli olarak devam eden ve gitar çalmaya ilişkin temel düzeyde teknik becerileri edinmiş, 5'i deney grubunda 5'i de kontrol grubunda olmak üzere 10 bireysel çalgı gitar öğrencisi olarak belirlenmiştir. Öğrenciler deney ve kontrol gruplarına yansız olarak atanmıştır. Araştırmada, betimsel ve deneysel boyutlardan oluşan karma model kullanılmıştır. Buna göre bu araştırma ilgili literatürün taranması, var olan durumun ortaya konulması, geliştirilen veri toplama aracına ilişkin uzman görüşü alınması ve oluşturulan çalışma yöntemi ile ilgili öğrenci görüşleri doğrultusunda değerlendirme yapılması yönünden“betimsel”, oluşturulan çalışma yönteminin uygulanması yönünden de“deneysel”bir araştırma niteliği taşımaktadır. Araştırmanın ilk aşaması olan betimsel kısımda genel tarama modelinden yararlanılmış ve araştırma için belirlenen konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılarak konuyla ilgili bilgiler toplanmıştır. Gitar eğitiminde yazarak çalışma yönteminin hangi teknik becerilere etkisinin ne ölçüde olduğunu belirleyebilmek amacıyla, oluşturulan“Performans Dereceleme Ölçeği”için gitar eğitimcilerine görüşme formu anketi uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması olan deneysel kısımda, deneysel desen olarak öntest - sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Deneysel boyutta uygulanan öntest - sontest verilerinin toplanması için uzman görüşleri doğrultusunda becerilerin ölçülmesine ilişkin dereceleme ölçeği oluşturulmuştur. Araştırmanın deneysel işlem bölümünün öntest verilerini almak amacıyla, çalışma grubuna, belirlenen eser, 2 hafta süreyle geleneksel yöntemle çalıştırılmıştır. 2 haftalık çalışma süresi sonunda tüm öğrencilerin performansları kamera ile kaydedilmiştir. Daha sonra deney grubu ile yazarak çalışma yöntemi kullanılarak 2 hafta (haftada 2 ders saati olmak üzere toplam 4 ders saati) ders yapılmıştır. Bu sürede kontrol grubuyla yazarak çalışmaya yönelik hiçbir çalışma yapılmamıştır. Uygulanan deneysel süreç sonunda, seçilen eser deney grubuna sontest verilerini almak üzere çaldırılmış ve video kamera ile kayıtları alınmıştır. Yazarak çalışma yönteminin uygulanmasını da içeren 4 haftalık deneysel işlem sürecinden sonra ön test son test farklılıkları karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler,“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ve“Mann Whitney U”testi kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca deneysel işlem sonrasında çalışma grubu öğrencilerinin yapılan çalışmayla ilgili görüşleri alınmıştır. Deneysel işlem sonrasında, öğrencilerin genel müzik alanına ilişkin becerilerin, gitar çalmaya ilişkin teknik becerilerin ve müzikal etki ve yorumlamaya ilişkin becerilerin kazanımına yönelik öntest - sontest puanları, öntestte gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını, sontestte deney grubu lehine anlamlı bir fark oluştuğunu göstermiştir. Sontest verileri yazarak çalışma yönteminin, öğrencilerin genel müzik alanına ilişkin becerilerini, gitar çalmaya ilişkin teknik becerilerini ve müzikal etki ve yorumlamaya ilişkin becerilerini geliştirmede önemli ölçüde etkili olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarının deneysel işlem sonrası çalışma grubu öğrencileri ile yapılan görüşme formlarından elde edilen verilerle de tutarlılık gösterdiği ve gitar eğitiminde yazarak çalışma yönteminin başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Practicing by writing method, which lets students to be more focused on the musical elements in work note, provides them with comprehension of more elements and gives them opportunities to learn actively, is a practicing method in addition to traditional teaching methods while guitar students are practicing their works. The purpose of this study is to define the effect of practicing by writing method on gaining technical skills in guitar education. The working group of this study is the 10 BA students in Ataturk University Department of Musical Sciences who attend the classes regularly and have basic knowledge of playing the guitar. These randomly chosen solo guitar player students were divided into two equal groups as experiment and control groups. Mixed model which has descriptive and experimental dimensions was used in the study. According to this, this study is descriptive in terms of searching related literature, defining the current situation, getting expert opinion for the developed data collecting device and evaluating according to opinions of students about studying method. However, it is experimental in terms of application of developed working method. The first part of the study is descriptive and in this part general searching model was used and in order to ground and direct the determined subject for the study related information was gathered by reviewing the literature. In order to determine which technical skills are affected and to what extent by practicing by writing method, the formed“Performance Grading Scale”was applied to the guitar teachers as interview questionnaire. The second part is experimental and in this part pretest-posttest design was used as experimental design for the control group. A grading scale was formed measure the skills by expert opinion in order to get the data of pretest-posttest applied in experimental dimension. In order to get the data of the pre-test of experimental process, determined work was practiced in traditional methods for 2 weeks. After two weeks of practicing the performances of all students were recorded by a camera. And then, four hours of classes (2 hours in a week) with experiment group were done by using practicing by writing method. No activities by practicing by writing method were done with control group in this time. After this applied experimental process, the experimental group were played the determined work for getting the post-test data and it was recorded with a camera. After four weeks of experimental process, which also consists of the application of practicing by writing method, the differences between pre-test and post-test were compared. The obtained data was analysed by using“Wilcoxon Signed Ranks and Mann Whitney U”tests. Furthermore, after experimental process the opinions of working group students about the study were taken. After the experimental process, the scores of students' pre-test and post-test related to gaining general music field, technical skills related to playing the guitar, musical effect and explication showed that there was no significant difference between the groups but there is a significant difference in post-test in experimental group. The post-test data showed that practicing by writing method has a very important effect on gaining students' technical skills related to playing the guitar, musical effect and explication. As a result of the study it was deduced that the data obtained from the interview forms of students' after the experimental process is also consistent and practicing by writing method is successful in guitar education.