The impact of kinect-based gaming on l2 speaking skills and its implications on bodily kinesthetic intelligence, learner motivation and learner autonomy
Kinekt tabanlı oyunun yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin konuşma becerilerine etkisi ve bedensel kinestetik zeka, öğrenen motivasyonu ile öğrenen özerkliği bakımından incelenmesi
- Tez No: 397434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ULUÇ İŞİSAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Kinect Yoostar 2 oyunun İngilizce Dil Öğretimine nasıl adapte edilebileceğini ve bunun, konuşma becerilerinin geliştirilmesi, öğrenen özerkliği, öğrenen motivasyonu ve bedensel kinestetik zekâ bakımından ne gibi sonuçları olabileceğini araştırmaktadır. Bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın arka planı, problem durumu, çalışmanın amacı, çalışmanın önemi, varsayımlar ve çalışmanın sınırlılıklarından oluşmaktadır. İkinci bölüm, kanuşma becerisi, doğruluk ve akıcılık, öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zeka üzerine alan taramasını içerir. Üçüncü bölüm ise araştırmanın deseni, evren ve örneklemi, veri toplama ve işleme araçlarından oluşan araştırmanın metodunu içerir. Dördüncü bölüm bulgular ve sonuçların yorumlanmasından oluşur. Beşinci bölüm ise araştırmanın özeti, pedagojik çıkarımlar ve önerilerden oluşur.Bu çalışma, 1'den 4'e kadar olan sınıflarında İngilizce'nin ana ders olarak okutulduğu Ankara'daki bir devlet üniversitesinde yapılmıştır. Gerçek deneysel desen kullanılmış olup; deney (25) ve kontrol grubu (25) kullanılmıştır. Nicel yöntem olarak, öğrencilerin konuşma becerileri hakkında bilgi toplamak için, hikaye geri anlatma konuşma testi, öntest ve sontest olarak deney ve kontrol gruplarında kullanılmıştır. Sonuçlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını saptamak için Mann-Whitney U ve Wilcoxon t testleri uygulanmıştır. Bir diğer nicel araştırma yöntemi ise öğrencilerin Kinekt tabanlı oyun sisteminin konuşma becerisi, öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zeka üzerine etkisini baz alan düşüncelerini ölçen beşli likert ölçeğidir Nicel araştırma yöntemi olarak, görüşme ve deneme yazma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı gözlem yöntemini de kullanmıştır. Tecrübeli bir alan öğretmeni tarafından hazırlanmış gözlem kontrol listesi ile araştırmacı 3 kez deney grubunu ziyaret edip gözlemlemiştir. Sonuç olarak, Kinekt tabanlı oyunun, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin konuşma becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca, kinekt tabanlı oyunun öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zekânın kullanımı üzerine pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to study how Kinect Yoostar 2 game can be incorporated into English language teaching and what its impacts on developing speaking skills, learner autonomy, learner motivation and bodily-kinesthetic intelligence are. This study consists of five chapters. The first chapter includes the background of the study, statement of the problem, purpose of the study, significance of the study, assumptions and limitations. Then the second part covers literature review on speaking skill, accuracy and fluency, learner motivation, learner autonomy and bodily kinesthetic intelligence. The third chapter comprises of the methodology of the study covering research design, universe and sample, data collection and data analysis. The fourth section includes findings and interpretation of the results. The fifth chapter includes a summary of the study and pedagogical implications and suggestions. The study was conducted at a state university, Ankara, where English is lectured as a main course at different grades (from 1 to 4). A true experimental study was conducted in this study; and experimental (N=25) and control group (N=25) were employed. As for the quantitative design, in order to elicit information on students' speaking skills, story retelling speaking test was used as pretest and posttest in the experimental and control groups. Then their scores were analyzed by Mann-Whitney U and Wilcoxon t test in order to detect whether there is a meaningful difference. Another quantitative aspect of this study is 5-Likert type scale which aims to get participants' opinions toward Kinect-based gaming in terms of speaking skills, learner autonomy, learner motivation and bodily-kinesthetic intelligence. As for the qualitative research design of this study, personal interviewing and essay are selected. Another qualitative design of this study is observation method. As for this thesis, a checklist was also formed by an experienced ELT (English Language Teaching) teacher and the researcher visited the experimental group three times so as to observe the experiment area. As a result, it was found that Kinect-based game improved the speaking skills of EFL (English as a Foreign Language) learners. In addition, the treatment gave positive results on learner motivation, learner autonomy and the use of bodily kinesthetic intelligence.Bu çalışma, Kinect Yoostar 2 oyunun İngilizce Dil Öğretimine nasıl adapte edilebileceğini ve bunun, konuşma becerilerinin geliştirilmesi, öğrenen özerkliği, öğrenen motivasyonu ve bedensel kinestetik zekâ bakımından ne gibi sonuçları olabileceğini araştırmaktadır. Bu çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın arka planı, problem durumu, çalışmanın amacı, çalışmanın önemi, varsayımlar ve çalışmanın sınırlılıklarından oluşmaktadır. İkinci bölüm, kanuşma becerisi, doğruluk ve akıcılık, öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zeka üzerine alan taramasını içerir. Üçüncü bölüm ise araştırmanın deseni, evren ve örneklemi, veri toplama ve işleme araçlarından oluşan araştırmanın metodunu içerir. Dördüncü bölüm bulgular ve sonuçların yorumlanmasından oluşur. Beşinci bölüm ise araştırmanın özeti, pedagojik çıkarımlar ve önerilerden oluşur.Bu çalışma, 1'den 4'e kadar olan sınıflarında İngilizce'nin ana ders olarak okutulduğu Ankara'daki bir devlet üniversitesinde yapılmıştır. Gerçek deneysel desen kullanılmış olup; deney (25) ve kontrol grubu (25) kullanılmıştır. Nicel yöntem olarak, öğrencilerin konuşma becerileri hakkında bilgi toplamak için, hikaye geri anlatma konuşma testi, öntest ve sontest olarak deney ve kontrol gruplarında kullanılmıştır. Sonuçlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını saptamak için Mann-Whitney U ve Wilcoxon t testleri uygulanmıştır. Bir diğer nicel araştırma yöntemi ise öğrencilerin Kinekt tabanlı oyun sisteminin konuşma becerisi, öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zeka üzerine etkisini baz alan düşüncelerini ölçen beşli likert ölçeğidir Nicel araştırma yöntemi olarak, görüşme ve deneme yazma yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı gözlem yöntemini de kullanmıştır. Tecrübeli bir alan öğretmeni tarafından hazırlanmış gözlem kontrol listesi ile araştırmacı 3 kez deney grubunu ziyaret edip gözlemlemiştir. Sonuç olarak, Kinekt tabanlı oyunun, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin konuşma becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca, kinekt tabanlı oyunun öğrenen motivasyonu, öğrenen özerkliği ve bedensel kinestetik zekânın kullanımı üzerine pozitif bir etkisi olduğu saptanmıştır.