Fizik içerikli araştırma projelerinin bazı değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi
İnvesti̇genti̇ng the effects on some vari̇ables physi̇cs contented research projects
- Tez No: 397438
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, TÜBİTAK tarafından her yıl organıze edilen ortaöğretim öğrencilerine yönelik proje yarışmasının, ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerin proje hazırlama sürecine dahil olmalarıyla birlikte fizik dersine olan ilgilerinin değişip değişmediğini araştırmaktır.Çalışmada, 2012 yılında TÜBİTAK Çukurova Bölge yarışması, örnek olarak alınmış,yarışmaya fizik alanında katılan 35 öğrenci ve 4 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak bilgi toplanmıştır.Bu aşamada yapılan görüşmenin içeriği; öğrencilerin fizik dersine olan ilgileri, konulara yaklaşımları,proje hazırlama sürecihakkında düşünceleri, fizik proje yarışmalarına katılımlarında öğretmen faktörünün ne derecede etkili olduğu, bu yarışmayı okulun nasıl desteklediği, öğrencinin kişisel gelişimine etkisi, yarışmanın öğrencilerin fiziğe bakış açısını değiştirip değiştirmediği ve fiziğin hayata uygulanabilirliği konusunda öğrencilerin düşüncelerini saptamaya yönelik soruları içermektedir. Öğretmenlerle yapılan çalışmada ise, öğretmenlerin yarışmaya katılan öğrenciler üzerinde gözledikleri kişisel bilişsel değişimlere ve proje hazırlık sırasındaki rollerine odaklanılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin; fiziğe olan ilgilerinin arttığı, bilgi birikimlerini arttırarak günlük hayatta karşılaşılan sorunlara pratik çözümler üretebilme çabası içine girdikleri, özgüvenlerinin arttığı, aktif katılımlarıyla gerçekleşen proje yapımı sonucu öğrenilen bilgilerin daha kalıcı olduğu ve bilgiler arası bağlantıları daha rahat kurmaya başladıkları, soru sorma ve sorgulama, araştırma yapabilme, bilgiye ulaşma becerilerinin geliştiği belirlenmiştir.Bunun yanında araştırmada öğrencilerin teorik bilgiye hakim olsalar da bilgiyi pratiğe dökme, yapılan tüm etkinlikleri raporlaştırma aşamasında ise zorlandıkları tespit edilmiştir. Bu noktada öğretmen ve okul desteği ile zorlukların aşıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate whether their interset on physic lesson has changed or not of secondary school students by involving in project preparation search projects competitionıs for secondary school students organised by TUBITAK each year. In the study, TUBITAK Çukurova regional competition carried out in 2012 has been taken as example and information has been collected by using a semi-structured interviews with 35 student and 4 teacher who are participants in the field of physics. At this stage the questions asked involved students interest on physic lesson, the effect of competition on this interest, students approach to issues, basic thoughts on Project preparation, to what extent is the teachers effect on participation in the project comeptitions, how is this project supported by the school, whether it is effect or not on improving students' self-confidence, whether it is changed the students' view of physics and students' thoughts on applicability of physics. In the study conducted with teachers it is been focused on the personal and cognitive changes they have observed in participating students and their roles during the preparation of the project. As a result of the study it is found that students' interest in physics has been increased, they are in an effort to produce practical solutions to problems that they have encountered in daily life with increased knowledge, their self confidence increased, the information learned by active participation become longer lasting, students' become more comfortable with establishing connection between informations, their questioning, inquiry and research skills have been developed, they learned how to get to the information they need but although they know the theorical knowledge they have difficulties in implementing and they have difficulty in reporting all perforved activities. At this point, it was observed that the difficulties had been challenged by the teacher and school support.