Okul öncesi kaynaştırma sınıflarının kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluating preschool inclusive classrooms' quality in Turkey
  1. Tez No: 397446
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada kaynaştırma öğrencilerinin bulunduğu sınıf ortamlarının kalitesini değerlendirmeyi amaçlayan“Kaynaştırma Sınıf Profili (Soukakou, 2012)”ölçeği uygulanarak Ankara'da bulunan erken çocukluk dönemi kaynaştırma ortamlarının durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Karma yöntemle desenlenen bu çalışmada beş farklı ilçede bulunan, 2-5 yaş arasındaki kaynaştırma öğrencilerinin bulunduğu, 20 okul öncesi kaynaştırma sınıfı değerlendirilmiştir ve sınıfların yetersiz-sınırlı kategorileri arasında konumlandığı görülmüştür. Araştırmanın sınırlılıkları kapsamında bulgular temkinli ele alınmakla birlikte, bu araştırmanın kaynaştırma öğrencisinin bulunduğu sınıfların niteliğini artırmak için anlamlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the inclusive pre-school classroom qualities in Ankara by applying Inclusive Classroom Profile (Soukakou, 2012). The research design was determined as mixed method and used in 20 pre-school inclusive classrooms, served 2-5 years old and served at least one child identified disabilities based on the identification provided by guidance and research center, in 5 different district and the results identified as inadequate-minimal. The results must be taken cautiously beacuse of the limitations in the study, but they still indicate to major change needs in inclusive preschool classrooms.