Sosyal medya tercihlerinde kullanıcıyı etkileyen faktörler
Factors affecting the user in social media choices
- Tez No: 397504
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK EMRE YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Türkiye genelinde sosyal medya kullanıcılarının demografik yapısını, hangi sosyal medya mecrasını ne için kullandığını, sosyal hayattaki davranışlarıyla sosyal medya mecrasındaki davranışlarını karşılaştırmak bu tezin genel amacını oluşturmaktadır. Tezin ilk bölümünde hızlı bir şekilde gelişen sosyal medya mecrasının geldiği noktada çözümlenmesi gereken problemlerinden birisi“kullanıcılar hangi sebeplerle sosyal medyayı tercih eder ve hangi sosyal medya mecrasını tercih sebepleri nelerdir”problemi ortaya çıkartılmıştır. İkinci bölümde, sosyal medyanın tarihçesi, hangi teknolojik alt yapıyla birlikte insanlar için artık bir ihtiyaç haline geldiğini ve Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya mecraları incelenmiştir. İletişim kavramının geleneksel kavramdan çıkıp bireyler için yeni bir iletişim mecrası haline gelmesi, algı, bilinç ve bilinç dışı kavramlarıyla birlikte incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye genelinde demografik yapıya uygun şekilde Method Research Company danışmanlığında 700 kişiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Bu anketin neticesinde masa başı editörlerinin, yapılan araştırmanın gerçekliğine kuşku düşürecek anketleri eleme yapmasıyla sayı 616 ya kadar indirilmiştir. Bu anketin içerisinde sosyal medya kullanıcılarının demografik yapısı, günlük internete bağlanma süreleri, sosyal medyada vakit geçirme süreleri ve Psikolojik Analiz Soruları' da eklenerek sosyal medya kullanıcılarının davranış şekilleri incelenmeye çalışılmıştır. Tüm davranış şekilleri cinsiyet, il, eğitim ve yaş grupları olarak baz alınıp incelenmiştir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler kısmı olarak ikiye ayrılmıştır. Sonuç kısmında kişilerin genel kullanımı, tercih ve kullanıcı davranışlarıyla alakalı araştırma sonuçları değerlendirilmiştir. Öneri kısmında ise kurumların sosyal medya kullanırken kişilerin kullanım davranışlarına göre nasıl sosyal medya stratejisi geliştirmeleri konusunda öneriler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general objective of this dissertation is to compare the demographic structure of the social media users, their purposes for using specific social media tools, their behaviors in social life and in social media environment. In the first part, the question“what are the reasons for using social media and why do people choose to use certain social media tools”is analyzed. In the second part, the issues like the history of social media, why its a necessity for people and with which technological structure, and the most popular social media tools in Turkey have been identified. Changes in the term“communication”from being a traditional term to a new communication tool for people is taken into account along with terms like perception, conscious and unconscious. In the third part, a survey has been conducted with 700 people face to face, under the consultancy of Method Research Company. According to the results of this survey, the editors have eliminated some surveys that may be harmful for the authenticity of the research and the final number is diminished to 616 surveys. Within this survey, demographic structure of social media users, duration of the daily internet usage, duration of using social media and Psychological Analyze Questions are also included so as to study the behavior patterns of social media users. All behavior patterns are analyzed according to sex, current residency, education background and age groups. In the final part, there are two sections including results and recommendations. In the result part, research data about general usage, preference and user behaviors are evaluated. In the recommendation part, some recommendations are presented on how to come up with social media strategies in institutions according to the behaviors of the social media users.