Sanat-tasarım kaygısı ile üretilmiş afiş tasarımlarında kusurluluk ve mükemmellik olgusunun uzman ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Art-design poster design made with anxiety in the imperfection and perfection case evaluation by expert opinions and students
- Tez No: 397505
- Danışmanlar: PROF. AHMET ATAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada sanat-tasarım kaygısı güdülerek yapılan sosyal içerikli afişlerde, kusurluluk ve mükemmellik olgusunun uzman ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Grafik tasarım öğrencilerinin ve alan uzmanlarının afiş tasarımlarının tasarım kriterine uygunluğu, estetik ve uygulama açısından biçimsel özelliklerine ilişkin algılarını belirlemek de hedeflenmiştir. Buna dayalı olarak; konusu demokrasi ve insan hakları eğitimi olan sosyal içerikli“Demokrasi Şöleni Çalıştayı”afişlerine yönelik öğrenci ve uzman görüşleri alınmış ve değerlendirilmiştir. Araştırmada nicel yöntemlerden betimsel alan taraması (survey) tipi araştırma modeli kullanılmıştır. Örnekleme yöntemlerinden, tabakalama örneklem yöntemi seçilmiştir. Veri toplama aracı formu 5'li likert ölçeği formunda hazırlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre afişlerin genelinde tasarımcıların biçim ve içeriğe yönelik olarak tasarımı kusursuzluğa götüren çabalarının olduğu görülmektedir. Bunu çabalarken değişik kaygı ve endişeler onu beslemekte ve daha iyiye götürme sonucunda da mükemmelliğe ulaşmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak kusurluluk bir eylemdir. Bozma hali vardır. İlk halinden son durumunu görme söz konusudur. Mükemmellik ise duygusal hazdır. Onarım vardır. Çoğu zaman ilk hali görülmez. Onun için sonradan böyle oldu derken birileri tarafından aktarım söz konusu olabilir. Bu ince çizgiyi anlamsal olarak bir eserde ayırmak zorunluluktur. Bu durum bazen insanı labirente sokar ve boş duvarlara bakmak zorunda bırakabilir. Araştırmanın birinci bölümünde Problem durumu, Problem Cümlesi, Araştırmanın Amacı, Araştırmanın Önemi, Varsayımlar (Denenceler), Kapsam ve sınırlılıklara yer verilmiştir. İkinci bölümde kavramsal çerçeve kapsamında grafik tasarım sürecinde afiş konusu, sonrasında mükemmellik ve kusurluluk kavramları ele alınmıştır. Kusurluluk ve mükemmellik sanatsal yönelimler ile felsefi yönden ele alınmıştır. Üçüncü bölümde araştırma modeli, araştırmanın evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve verilerin analizine yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise araştırmanın verileri, teori ve uygulamadaki önemine göre değerlendirilip, elde edilen sonuçlara göre öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, art-design made in social anxiety propelled poster is intended to be assessed according to the perfection of imperfection and expert patients and students' opinions. Graphic design students and design experts in the field of poster design, eligibility criteria, terms of aesthetics and practices aimed at determining perceptions of formal features. Based on this; issues of democracy and human rights education with social content“Democracy Festival Workshop”for students and expert opinion for banners taken and evaluated. Descriptive field survey of quantitative methods in the study (survey) research model type is used. The sampling method is stratified sampling method has been selected. Data collection tool was prepared as a Likert scale form 5s. According to the findings as to the form and content of the designers of the poster design in general it seems to be the effort that leads to perfection. He struggles to feed her various worries and concerns and aims to bring better result in the attainment of perfection. As a result imperfection is an action. There are disturbing the state. To see if the first word is the subject of the recent situation. Perfection is the emotional gratification. There are repair. Most of the time the first version is not visible. It was later said that for him could then transfer by someone. It is imperative to distinguish semantic fine line as at work. This sometimes puts maze leave to look for people and empty walls Problem situations in the first part of the study, Problem Status, Problem statement, objectives of the study, the importance of research, assumptions (hypotheses), the place is given to the scope and limitations. Banner graphic design process within the scope of the subject of the second part of the conceptual framework, then the concepts are discussed perfection and imperfection. Imperfection and perfection is considered the philosophical aspects with artistic tendencies. The third chapter in the research model, the universe and sample research is devoted to the analysis of the data collection and data. In the last part of the research data of the study, evaluated according to the importance of theory and practice, proposals have been developed according to the results obtained.