The analysis of e-commerce strategy in the business environment and the impact on consumer buying behavior
İş ortamında e-ticaret stratejisinin analizi ve tüketici satın alma davranışına etkisi
  1. Tez No: 936223
  2. Yazar: OBADDAH SHAKAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİCOLETA ISAC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnternet devrimi, müşterilerin mal ve hizmet arama ve alışveriş yapma şeklini değiştirerek e-ticarette patlayıcı bir büyümeyi doğurdu ve teşvik etti. Online alışverişin kolaylık, daha geniş ürün yelpazesi ve en önemlisi daha düşük hizmetler gibi birçok olumlu yanı vardır. Bu da birçok müşterinin online alışverişi mağazadan fiziksel alışverişe tercih etmesine yol açmıştır. Online alışveriş sektörü olgunlaşmakta olsa da, hala potansiyeli olan segmentler bulunmaktadır. Şimdiye kadar, tüketicilerin bazı kesimleri online alışveriş vagonuna katılma konusunda isteksiz davranmıştır. Bu tereddüt, güvenlik ve gizlilik gibi faktörlere bağlanabilir. Online işletmelerin bu darboğazları hafifletmesi ve bu potansiyel online müşterileri çekebilmesi için online alışveriş davranışını etkileyen faktörlerin detaylı bir şekilde anlaşılması gerekecektir. Bu araştırmanın amacı, sosyal medya kampanyaları ve e-gazete reklamları da dahil olmak üzere e-ticaret stratejilerinin İstanbul'da yaşayan gurbetçilerin çevrimiçi satın alma davranışlarını nasıl etkilediğini anlamaktır. İnternet tabanlı anket, promosyonlar, güvenlik, teslimat hızı, fiyatlandırma, kullanıcı dostu olma ve diğer fiyat ve fiyat dışı faktörler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüketicilerin çevrimiçi alışveriş hakkında bilgi edindikleri kaynaklara ilişkin bilgilere odaklanan verileri toplamak için kullanılmıştır. Ağızdan ağıza iletişim ve e-gazete reklamlarının tüketicilerin online satın alma davranışlarını önemli ölçüde etkilediği, sosyal medya ve televizyon reklamlarının ise tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemede daha az başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, E-ticaret şirketlerinin ağızdan ağıza pazarlamanın etkisi doğrultusunda doğrudan müşteri erişimine aktif olarak katılarak hedefli pazarlama yaklaşımını kullanmaları önerilmektedir. Bu çalışmanın sonucu önemlidir ve İstanbul'da ve daha geniş anlamda Türkiye'de yaşayan gurbetçilerin online alışveriş davranışları hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. İşletmeler, bu pazar segmentinin online alışveriş davranışını etkileyen temel faktörleri anlayarak müşterilerinin ihtiyaç ve tercihlerini daha iyi karşılayabilir. Nihayetinde bu, satışların ve müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayarak işletmelerin rekabetçi eticaret ortamında başarılı olmalarına yardımcı olabili
Özet (Çeviri)
The internet revolution has birthed and stimulated an explosive growth in e-commerce changing the way customer search and shop for goods and services. There are several positive sides to online shopping, including convenience, larger assortment of products and most of all lower services. This has resulted in many customers preferring online shopping to in store physical shopping. Although the online shopping industry is maturing, there are still segments with potential. Thus far, some segments of consumers are reluctant to join the online shopping wagon. This hesitation could be ascribed to factors such as security, and privacy. For online businesses to alleviate these bottlenecks and rope in these potential online customers, a detailed understanding of the factors that influence online shopping behavior will be required. The purpose of this research is to understand how e-commerce strategies, including social media campaigns and e-paper advertisements impact the online buying behavior of expatriates living in Istanbul. Internet based questionnaire was used to gather data focusing on information regarding the sources from which consumers obtain information about online shopping including but not limited to promotions, security, delivery speed, pricing, user-friendliness, and other price and nonprice factors. It was found that, word of mouth and e-paper advertisement significantly impact on consumer online buying behavior whiles social media and television advertisement were less successful in influencing consumer buying behaviors. In line with these findings, it is recommended that E-commerce companies employ targeted marketing approach by actively engaging in direct customer outreach in as intimated by significance of the word of mouth recommendations. The result of this study is significant and provides valuable insights into Istanbul based and more broadly Turkiye based expatriates' online shopping behavior. By understanding the key factors that influence online shopping behavior of this market segment, businesses can better cater to their customers' needs and preferences. Ultimately, this can lead to increased sales and customer satisfaction, helping businesses to thrive in the competitive e-commerce landscape.