Kötülük probleminin felsefi açıdan incelenmesi
Study of the problem of evil from a philosophical perspective
  1. Tez No: 397506
  2. Yazar: FATİH FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CANER TASLAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kötülük, farklı tanımları olmakla birlikte herkesin açık bir şekilde sezinlediği bir fenomendir. Düşünce tarihinin en eski ve en çok tartışılan problemlerinden biri de bu fenomenden yola çıkılarak ortaya atılmaktadır. Mutlak kudretli, mutlak alim ve mutlak iyi bir Tanrı fikri ile yeryüzündeki kötülüğün varlığı arasında çelişki olduğu iddiası, ortaya kötülük problemini çıkarmaktadır. Hume bu problemi şöyle dile getirir:“Tanrı kötülüğü önlemek istiyor da gücü mü yetmiyor? Öyleyse o güçsüzdür (mutlak kudretli değildir). Kötülüğü önlemeye gücü yetiyor da önlemek istemiyor mu? O halde kötü niyetlidir (mutlak iyi değildir). Hem güçlü hem de iyi ise o halde kötülük nerden geliyor?”Kötülük probleminin çözümüne yönelik yöntemleri kabaca iki başlıkta toplamak mümkündür. Bunlardan“Savunma”, formüle edilen problemin aslında bir tutarsızlık içermediğini göstermeye çalışan bir yöntemdir.“Teodise”de ise bir adım ileriye giderek tutarsızlık olmadığı gibi, Tanrı'nın kötülüğe izin vermesinin gerekçesi ortaya konmaya çalışılır. İrade ile işlenen“ahlaki kötülüğe”karşı Alvin Plantinga'nın tatmin edici bir açıklama getirdiği, modern din felsefesi literatüründe genel kabul görmüştür.“Doğal kötülük”ün açıklanması konusunda ise Richard Swinburne'ün yaklaşımı yardımcı olabilir. İnsanların bir imtihan ortamında olduklarına dair yaklaşım ise her iki kötülük türünü açıklayıcı güce sahiptir. Bu çalışmada“Özgür İrade Savunması”hem ahlaki hem de doğal kötülük bağlamında incelenecek, itirazlar değerlendirilecek ve bu çözümlerin imtihan paradigması ile ilişkisi ortaya konulacaktır. Ayrıca kötülük kavramının ontolojik temellendirmesinin kötülük probleminin çözümündeki rolü tartışılarak teizmin ateizm karşısındaki pozisyonu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Though it has different definitions, evil can be considered as a phenomenon that everyone perceives. One of the oldest and most discussed problems of the history of thought has emerged based on this phenomenon. According to the problem of evil, there is controversy between the idea of an omnipotent, omniscience, merciful God and the evil in the world. Hume utters the problem with these words:“Is God willing to prevent evil, but not able? then is he impotent. Is he able, but not willing? then is he malevolent. Is he both able and willing? whence then is evil?”We can sum up the attempts about solving the problem of evil to roughly two approaches.“Defense”is a method which aims to show that there is no inconsistency in the formulations of the problem of evil.“Theodicy”goes further and aims to justify God allowing the evil in the world. The solution of Alvin Plantinga on moral evil which is commited by will has been well accepted by modern literature. Richard Swinburne's approach cal also help to explain natural evil. The approach that humans are living in an examination world has an explanatory power for both kind of evils. In this study, Plantinga's“Free Will Defense”will be scrutinised within the context of both moral and natural evils, the objections will be evaluated and the relation between these solutions and the“examination paradigm”of teism will be put forward. Moreover, the role of the ontological founds of the“concept of evil”on the problem of evil will be discussed and the position of teism against ateism will be analysed.