Kur'an'da mabedler ve fonksiyonları
Temples and their functions in the Qur'an
  1. Tez No: 397547
  2. Yazar: MUHAMMET DURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İbâdet, insanın yaratıcısıyla ilişkisini sağlayan ve onda kulluk bilincini canlı ve sürekli kılan düzenli davranış biçimi, mâbed de bu işlevin yerine getirilmesi için tesis edilmiş kutsal mekândır. Bu açıdan bütün dinlerde mabedin, ibadetle ve kendisine ibadet edilen kutsal varlıkla yakın ilişkisi vardır. Her dinde farklı terimlerle ifade edilen mabed, hemen hemen aynı olguyu dile getirmektedir. Bu çalışmamızda mabedin Kur'an'da taşıdığı anlam ve tespit edilen fonksiyonları ile mabed görevlileri üzerinde durulmuştur. Müslüman mabedleriyle birlikte diğer inanç gruplarına ait mabedlere de yer veren Kur'an, kutsal kabul edilen bu mekânların hiç kimsenin tekelinde olmadığını ve korunması gereken yerler olduğunu vurgulamıştır. Yine mabedlerin fonksiyonlarıyla değer kazandığına işaret eden Kur'an, verdiği Mescid-i Takva ve Mescid-i Dırar örnekleriyle de mabedlerin toplum üzerindeki etkilerine dikkat çekmiştir. Mabedlerin fonksiyonel hale gelmesinde ise mabed görevlilerine büyük sorumluluklar düştüğü unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Prayer is a regular behavior pattern which gets in contact for human with his Creator and which keeps alive and continuous his worship conscious, and temple is the holy place where is established to perform this function. In this respect, there is an affiliation of temple with both prayer and the Holy Being who is performed to Him. Temple explaining by different terms in every religion almost expresses the same fact. In this study it is dwelled upon the meaning of temple in Quran and its functions proven, and also responsibles for temples. Including temples belong to other belief groups as well as Muslim temples, Quran emphasizes that these places accepted as holy is not monopolized by anyone and it should be protected. Signing that temples are appreciated through their functions, Quran also points out influences of temples on society by way of samples al-Masjid al-Taqwa and al-Masjid al-Dirar. It should not be forgotten that it shares big responsibilities to responsibles for temples.